16 tipů, které vám pomohou ušetřit na cestách

 LETENKY

1. LEŤTE MIMO SEZÓNU

Strávit Vánoce na pláži v Austrálii,  políbit se v dubnu pod rozkvetlými třešněmi v Japonsku nebo pořádně zapařit v červenci na Ibize. Zní to parádně, ale… Počítejte, že všechno bude dvakrát dražší než o pár měsíců dříve či později. Od letenek přes ubytování, služby, dopravu, až po vstupenky. A samozřejmě všude mraky turistů a beznadějně plná nejlepší ubytka. Nejste si jistí, kdy je ve vaší plánované destinaci sezóna? Zadejte si ve Skyscanneru do kolonky odlet a přílet „nejlevnější měsíc“. Myslete ale na to, že některé atrakce mohou být mimo sezónu zavřené či nedostupné a hotely či silnice v rekonstrukci. Spoustu tipů na levné letenky najdete také na skvělém portálu levnocestovani.cz.

2. HRAJTE SI S ČASEM

Čas je jedním z nejefektivnějších klíčů k levným letenkám. Není totiž čas jako čas. Kromě nejlevnějšího měsíce, jdou totiž najít také nejlevnější dny a dokonce i hodiny, kdy nasednout do letadla. Nejlevnější letenky se prodávají zpravidla na úterý, středu nebo sobotu (ve kterou jsou jako bonus i prázdnější letiště). Nejvýhodnější časy pro boarding jsou před snídaní, v době večeře a přes noc. Vyplatí se také nepodceňovat načasování samotného koupení letenky. Tady rozhodně neplatí, čím později, tím lépe, jak si spousta lidí stále mylně myslí. S last minute pořídíte u zájezdů, ne u letenek. Mezinárodní lety je obecně nejlepší kupovat v rozmezí pět a půl měsíce až měsíc a půl dopředu.

3. KOMBINUJTE

Malý ústupek na pohodlí vám může ušetřit hodně peněz. Často stačí přidat jednu mezizastávku a cena původně přímého letu spadne strmě dolů. Také je fajn mrknout na ceny letenek z jiných letišť, i když většinou ty nejlevnější letenky jsou právě na největších letištích. Zkombinování více leteckých společností vám může také nějakou kačku ušetřit, stejně tak jako využití jiného letiště či společnosti při zpátečním letu.

4. CESTUJTE NALEHKO

Tady platí základní pravidlo – vždycky před odletem zvážit odbavované zavazadlo! Poplatky za extra kila jsou pěkně mastné a nechat část svých věcí na letišti se vám asi zrovna dvakrát chtít nebude. Naštěstí ale cestujete ještě s jedním zavazadlem – kabinovým, které můžete narvat, co to dá. To většinou opravdu nikdo neváží. Dobrým řešením je také ty nejtěžší kusy oblečení obléct na sebe (klidně tři kabáty naráz) a naplno využít potenciál vašich kapes. Nejlepší variantou je samozřejmě cestovat jen s malým baťůžkem, což spousta našich známých provozuje, když tak nad tím ale přemýšlím, jsou to jen chlapi :-).

Příště to bude za pusu.

 JÍDLO

5. PLÁNUJTE 

Není nic horšího, když se octitnete uprostřed ničeho (nebo po zavíračkách) vyhladovělí tak, že byste jedli i hřebíky. Hlad zastíní vaše šetřící úmysly a koupíte si první (někdy jediné) jídlo, na které narazíte, ať to stojí, co to stojí. Mnohem výhodnější je na pravidlné jídlo myslet dopředu a podle něj vaše cestování plánovat – zjistit si tedy otevírací doby obchodů a restaurací, stejně tak jako jejich ceny a mrknout i na akční nabídky. Jo, a nezapomeňte si nachystat malé svačinky, které zaženou největší hlad – ten je totiž často nejdražší kuchař.

6. VAŘTE SI

Nemusíte být zrovna Jamie Oliver, abyste zvládli něco uklohnit. Tento bod, nám osobně šetří neuvěřitelné peníze – ať už na cestách nebo v běžném životě. Když si nakoupíte suroviny v supermarketu a najdete si ubytko s kuchyní nebo s sebou vezmete vařič, máte za pár minut skvělou teplou večeři za pusu. A kolikrát kvalitnější než z restuarace. A víte, co nejlepší? Můžete toho uvařit trochu víc a dát si ještě zítra :-). O tom, jaký je cenový rozdíl mezi tím udělat si domácí sendvič a koupit si ho na předražené benzínce, se asi nemusím ani zmiňovat.

7. DO RESTAURACE JEN NA OBĚD

Máte rádi polední meníčka? Kdo ne 🙂 Super způsob, jak si dát skvělou mňamku za pár babek. Stejně tak to většinou funguje i v zahraničí. Pokud si tedy přece jen chcete zajít do restaurace, jdětě raději na oběd než na večeři a nezapomeňte se zeptat, jestli mají lunch menu. Ve spouste podniků vám ho totiž dají až na vyžádání.

8. JEZTE TAM, KDE MÍSTNÍ

Alfa a omega nejlepších kulinářských zážitků ze zahraničí. Pokud chcete ochutnat nefalšovanou místní kuchyni a nenechat tam půlků výplaty, obloukem se vyhněte turistickým zónám a podnikům. Hospoda narvaná místňáky bude ta nejlepší volba. Ve velkých městech většinou platí pravidlo minimálně tří čtvrtí od centra. 
Jedna z našich fajnových domácích večeří na Novém Zélandu. 
Podívejte se na náš cestopis z ročního pobytu v zemi Pána prstenů!

 UBYTOVÁNÍ

9. VYHNĚTE SE HOTELŮM

Proč spát v drahém hotelu, když je tu spousta jiných možností. Pokud cestujete sami či v partě, jsou skvělou variantou hostely. Tady se ve vícelůžkových pokojích můžete vyspat opravdu za pár šupů a navíc se tu snadno seznámíte se spoustou nových, podobně naladěných lidí. Nicméně my, jakožto pár, dáváme přednost guesthousům, tedy domácímu ubytování u místních, kde kromě férové ceny máte možnost ochutnat trochu z běžného života dané kultury. Obvykle je v ceně také domácí snídaně či večeře, která je vařená s největší péčí od paní hostitelky.

10. PŘESPĚTE VE VEDLEJŠÍM MĚSTĚ

Noc ve velkých městech může opravdu přijít pěkně draho. Co takhle přespat v nejbližším malém městečku? Pokud vám nevadí obětovat trochu času na cestu, můžete se dostat třeba i na polovinu ceny a v mnohem lepším ubytku. Kromě toho, doprava z centra do vzdálenějších čtvrtí někdy zabere více času než do vedlejšího města.

11. PRONAJMĚTE SI GAUČ

S couchsurfingem vlastní zkušenost zatím nemáme, ale spousta našich známých takhle cestuje nebo naopak couchsurfery hostí a nemohou si to vynachválit. Pronajmout si gauč u cizích lidí se může na první pohled zdát celkem riskantní, vše ale zastřešují velké weby, kde u konkrétních lidí najdete recenze a hodnocení.

12. VYMĚŇTE SI DOMOVY

Další zajímavou variantou jsou tzv. home exchange neboli home swaps. Jste unavení ze života ve velkém městě a rádi byste na pár týdnů vypadli do přírody? Věřte, že v přírodě se určitě najde někdo, kdo prahne po víru velkoměsta. Proč si tedy své domovy na chvíli nevyměnit? A je tu home swap! Vše samozřejmě opět zastřešeno bezpečnostními opatřeními a hodnoceními uživatelů.
Pohádkové ubytování na Srí Lance. Jak jsme se tam měli?
Přečtěte si příběhy z našich cejlonských cest!

 DOPRAVA

13. CESTUJTE V NOCI

Není tajemstvím, že noční jízdenky jsou levnější. Lety, autobusy, vlaky – platí to všude. Nebojte se tedy využít nočních spojů, především na delší vzdálenosti. Nejen, že ušetříte za dopravu, ale také čas ve vaší destinaci. V noci se můžete během cesty vyspat a denní světlo věnovat prozkoumávání vaší úžasné destinace.

14. STOPUJTE

Tady asi není, co dodat. Zvednete palec a jedete zadarmo. Pokud se nebojíte, směle do toho!

15. SPOLUCESTUJTE

Všimli jste si někdy, v kolika autech jezdí jen jeden člověk? Řekla bych, že rozhodně víc než v polovině. Těmto lidem je někdy smutno. A tak hledají parťáky. Můžete se zaregistrovat na některý ze spolucestovatelských webů, zadat odkud kam se chystáte a vyjede vám seznam řidičů (opět s hodnocením dalších cestovatelů), se kterými se můžete za pár drobných svézt.

16. KUPTE SI VÝHODNÉ JÍZDENKY

Pokud plánujete strávit nějaký čas v jednom městě, vyplatí se informovat o celodenních či vícedenních jízdenkách. Vyjdou mnohem levněji než ty samostané a s takovouto jízdenkou v kapse toho uvidíte a zažijete mnohem víc. Nebudete totiž muset počítat, na kolik vás každá další projížďka vyjde :-). Neomezené vícedenní či jinak výhodné jízdenky seženete také ve většině zemí na vlakovou dopravu po celém státě či regionu.
Barevný autobus na pacifické Samoe.

Mohlo by tě zajímat

Komentáře (4)

Moc díky za tipy! Musím říct, že na letenky koukám dost často a díky tomu se mi podařilo najít i třeba za dvě eura do Berlína, takže zkusím hned využít tvoje doporučení na jídlo nebo ubytko 🙂

Diary of M

Hezký den, M.

Dobré tipy. K tomu jídlu bych ještě doporučila Manu. Pitnou vodu člověk sežene většinou bez větších potíží (případně je dobré investovat do filtru, pokud cestujete do míst, kde je dostupnější ta nepitná), namíchat si do ní Manu je otázka minuty a v případě nouze rozhodně zasytí za menší peníz než fast food a taky zdravěji. Já si bez ní už neumím cestování představit, ušetřila mě už tolika chvil, kdy by jinou možností byla třeba jen drahá bageta, fast food nebo tak něco. Jela jsem na ní i teď na Rock for People, alespoň na snídani je to super 🙂 Šetří místo a váhu v báglu a taky je geniální právě třeba při letech s přesedy, kdy člověk čeká na letištích. Je to jen prášek, takže žádný problém s tekutinami v příručáku, stačí si natočit na wc z kohoutku a můžeš baštit. S přítelem jsme ji brali i na výlet do divočiny, známá na ní bez problémů přežívala několik týdnů v horách, prostě super věc.

Číst si hned ze startu o levných letenkách mě málem odradilo (že to bude celé o levném znečišťování), ale nakonec níže následovala snůška prima tipů. Děkuju. Člověk k tomu dojde praxí nebo selským rozumem, ale je fajn to vidět v jednom seznamu. Nic se tak neopemene a nepodcení.

Diky moc za tipy. Pridavam si tyto stranky do oblibenych. Tento rok s pritelem hodne cestujeme, jak po vlastni ose, tak vikendove pobyty pres https://www.animod.cz/ – kde jsou opravdu super ceny a vse vzdy perfektne zorganizovane a pripravene.

Napsat komentář