10 věcí, které miluji na životě v Anglii

 

# 1 PENÍZE

Nebudu chodit okolo horké kaše a začnu hned tím nejpodstatnějším. Peníze jsou jeden z hlavních důvodů, proč tu všichni žijeme. Silná měna, našlápnutá ekonomika a pracovní trh neustále bažící po zástupech prácechtivých imigrantů. Dostávat krásnou tučnou výplatu v britských librách je mooc příjemná věc, na kterou se velmi dobře a velmi rychle zvyká. Stejně tak se moc dobře zvyká na to, že nemusíte počítat každou korunu (dokonce ani každou libru), můžete si koupit, co potřebujete a přitom pořád dost našetříte (obzvlášť pokud ve vás zůstal kus spořivé holky z Moravy).

foto: visitlondon.com

# 2 ANGLIČTINA

Tak samozřejmě. Většinou dokud nevyjedete za hranice se anglicky pořádně nenaučíte. A kde jinde by to šlo líp, než tam, odkud celý jazyk pochází. Pokud jste zvyklí hlavně na americké filmy, dá vám nejspíš na začátku pěknou fušku si na bristký přízvuk zvyknout. Nicméně, co se týče správně gramatiky, stavby vět a celkově kvalitní angličtiny, jste na nejlepším místě. Já jsem s angličtinou bojovala spoustu let a až tady v Anglii, kde jsem nucena každý den pořád mluvit a mluvit, jsem začala pořádně rozumět a chytat od britských kolegů a kamarádů ty správné fráze a výslovnost.

 

foto: hospitalitydnb.com

 

# 3 MOŘE

Šumění vln, zlatavé písečné pláže, divoké pobřeží plné skalnatých útesů, o které se tříští příliv. Já moře prostě miluju! Známí ze Španělska nad tím anglickým ohrnují nos, já si ale nenechám ujít žádnou příležitost a vždy, když to jen trošku jde, jedu se zaposlouchat do mořských vln. Britské pobřeží je neskutečně dlouhé a tak mám vlastně nevyčerpatelnou zásobárnu výletů a pokaždé můžu jet do jiné zátoky či k jiné pláži. Přiznávám ale, že jsem se v anglickém moři ještě nekoupala. V tomle si se Španěly asi rozumím.

 

procházka podél pobřeží na poloostrově Gower ve Walesu

# 4 MULTIKULTURNOST

Nedávno jsem oslavila narozky, kam jsem pozvala devět mých nejlepších kamarádek, které jsem poznala tady v UK. Dvě Angličanky, Češka, Slovenka, dvě Polky, dvě Španělky a Maďarka. Trochu multikulturní pártoška. Často si tu připadám, jak studentka na Erasmu, neustále potkávám nové lidi ze všech možných států. Jen v Bristolu se mluví 91 jazyky a žije tu přes 50 národností! Je to sranda chodit po městě a tipovat si, kdo odkud je. Taky se mi krásně vybrousilo ucho na rozpoznávání různých anglických přízvuků.

 

foto: preapps.com

 

# 5 KOLÉBKA UMĚNÍ

Chcete se proslavit s vaší kapelou? Stát se slavným malířem či módní designérkou? Kde jinde nastartovat svoji kariéru než v Anglii, kolébce umění všeho druhu! Důvodů je spousta. Skvělé umělecké univerzity s dlouhou tradicí, skvělé zázemí plných kvalitních producentů a mentorů, potencionálně ochotní sponzoři i větší chuť lidí za umění platit. V neposlední řadě tu taky dost možná najdete spoustu podobně zaměřených bláznů, se kterýma se můžete dát do kupy či se vzájemně motivovat a inspirovat. Já jsem třeba minulý týden byla na křtu prvního alba mé kolegyně, fotila flitrovou módní kolekci novozélandské návrhářky a portfolio pro další kolegyni, která vyrábí šperky z kravích rohů.

 

moje focení pro Sophie Kitten Clothing

 

# 6 TRADICE A HISTORIE

Čaj o páté, angličáky, hřmící Spitfire, anglický suchý humor, Shakespear, slavné školy v Oxfordu či Cambridge, šlechtické tituly, skotská whiskey, Harry Potter či měření ve stopách a mílích. Tahle země má prostě styl. Aby ne, když z ní pochází James Bond (i jeho představitel, největší kunďák Daniel Craig). Anglie je země, která ovládla celý svět od Ameriky, přes Austrálii a Nový Zéland až po desítky ostrovů ve světových oceánech a Britové dokonce donutili celý svět mluvit jejich jazykem. A samozřejmě nesmíme zapomenout na celou královskou rodinu, která je tu společenským tématem číslo jedna! Kdo by nemiloval Williama, Kate a malého George a Charlottku. Především starší Angláni jsou jimi fakt posedlí a kupují si hrníčky, kalendáře, ručníky a cokoliv s fotkami královských dětí. A proč ne, je to cool žít v zemi, které vládne královna.
foto: people.com

 

# 7 DOSTUPNOST KVALITNÍCH POTRAVIN

Pro mě jedno z velkých a moc příjemných překvapení. To, že je tu jídlo obecně lepší a kvalitnější než ty naše dovozy z Polska jsem tak nějak tušila. Stejně tak to, že když si srovnáte stejné produkty z Lidl v Česku a Anglii, tak ten anglický bude poctivější. Co jsem ale netušila je, že tu jídlo není o tolik dražší než u nás. Zelenina a ovoce dokonce často levnější! Je tu mnohem více bio potravin a obrovské množtví balení a sáčků křičí velkými písmeny, že neobsahuje žádná barviva, éčka ani jinou chemii. Vzhledem k tomu, jaká je tu minimální mzda, pak opravdu není problém si kvalitní potraviny dopřát. Což ale většina Angličanů stejně neocení, protože jedí téměr výhradně v restauracích a fast foodech či kupují polotovary a zamražená jídla. Pro nás, běžné smrtelníky, trávící týdně x hodin v kuchyni, je to tu ale ráj na zemi! Nejen kvůli zmiňované kvalitě, ale taky díky obrovské variabilitě a bohatosti produktů ze všech možných koutů světa.
foto: florencefabricant.com

 

 

# 8 PŘÍJEMNÍ A SPOKOJENÍ LIDÉ

Této věci si všimne každý hned po příjezdu. Lidé se tu víc usmívají, vypadají spokojeněji a tak nějak jsou míň nasraní než většina české populace. Důvodů je určitě spousta a svým způsobem se moc není čemu divit, když si porovnáme životní podmínky těchto dvou zemí. Po čase sice zjistíte, že srdečný úsměv na tváři (bohužel i lidí, které pokládáte za kamarády) není vlastně moc od srdce, ale spíš jen taková zdvořilostní póza, ale například ve službách mi to vůbec nevadí. Usměje se na vás prodavačka v supermarketu, řidič v autobuse, kolegové i šéfové v práci, dokonce i lidé v bance a na úřadech! Všichni se vás ptají jak se máte a jaký máte den. Samozřejmě, že je to až tak moc nezajímá, ale když jim na tuto hru skočíte, začnete se taky usmívat a je vám prostě fajn. Co mě hodně baví je, že si tu lidi moc nestěžují a nikoho ani vaše stěžování moc nezajímá a tohle téma se prostě v konverzaci nechytne. Drby – to jo, to funguje všude stejně :-).

 

fotka z naší staff party

 

# 9 POHODOVÝ ŽIVOTNÍ STYL

Je to tu tak nějak víc v pohodě. Věci se tolik nehrotí a  život se nebere tak vážně. Všichni mají čas si zajít po práci s kolegy na pivo – ať děláte v bance na okýnku nebo vrcholového manažera. Když v hospodě není stůl, nikdo to neřeší – lidi si ve značkových kvádrech a lodičkách posedají na schody, obrubník či do trávy. Dvoutýdenní dovolená ve zkušební době? Jasný, pohoda – kam jedeš? Jsi těhotná? Tak se připrav na to, že v Anglii se to nebere jako nemoc. Prostě čekáš mimčo, který za devět měsíců porodíš. Tečka. Žádný strašení, miliony stresových vyšetření a sterilní doktorské prostředí nemocnice, Rodí se tu v porodních domech a duly tu frčí mnohem víc než u nás. Stejně tak jsem tu neviděla za celou dobu frontu v lékárně. Jasně, že vím, že česká zdravotní péče je u nás stokrát lepší než tady, ale ten stres ohledně zdraví a všech možných nemocí, které můžete mít (a často právě díky tomu strachu máte), mi nechybí.
foto: backpackingworldwide.com

 

# 10 POLITIKA NA ÚROVNI

Tak tady asi není o čem spekulovat. Kultivovanost politických představitelů, moc ve světě, ekonomický růst, celková úroveň, válečná obranyschopnost. Politika v Anglii hraje prostě úplně jinou ligu než ta česká. David Cameron byl první politik, který veřejně vzkázal Putinovi, ať táhne z Ukrajiny. Winston Churchill a jeho projev „o krvi, dřině, potu a slzách“ dokázal vzburcovat celý britský národ natolik, aby si Hitler vojenskou invazi na ostrovy pořádně rozmyslel. A co teprve řeč královny Alžběty I. k jejím námořníkům, která je rozběsnila natolik, že porazili 3x silnější Španělskou Armadu – největší invazní flotilu všech dob. Velká Británie je jedním z největších hybatelů lidských dějin a na její politické scéně to jde poznat. Co dodat – Cameron nebo Zeman?
foto: novinky.cz
Příliš mnoho optimismu? Příště se můžete těšít na článek o 10 věcech, které na životě v UK nesnáším :-). A co vy? Co milujete na životě v Anglii a proč jste se tu rozhodli žít? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů!

Mohlo by tě zajímat

Komentáře (33)

Ahoj,zrovna nedávno jsem se zamýšlela,jestli jsem to jenom já nebo se Angláni zdaji holt šťastnější a pohodovější.a ne neni to jen mnou 🙂 hezky jsi to vystihla a mě nezbývá než souhlasit,až na tx peníze…jako aupair si toho moc nevydělám,ale ted co mam druhou praci to jde 🙂

Tak pokud si ke kapesnému přičteš náklady, co bys jinde dala za bydlení a jídlo, určitě si vyděláš víc než dost… Pro mě je babysitting jedna z nejpříjemnějších bokovek, o dost lepší než stát někde 8 hodin na nohou.

Tak je babysitting a aupair,to je dle mého trochu rozdíl,a taky dost záleží kolik ti rodina platí.Občas se to fakt liší.Ano,dělat aupair je jesna z nejsnazších a nejlepších možností jak poznat zemi a cestovat v okolí.Na to si člověk vydělá,ale na bůhvíjaké šetření do budoucna to opravdu neni.Aspoň ne s mým platem.

To same v Nemecku. Lide i dokonce za pokladnou v Kauflandu pusobi prijemneji a stastneji. Hold politicky a ekonomicky system.

Nene, to je náturou a ne nějakou blbou politikou. Mimochodem, Německo je jednou z nejzkorumpovanějších zemí na Zeměkouli, kdyby ještě někdo chtěl vzhlížet k jejich politice a dávat jí někomu za příklad!

@cepal
Ale jdete.

Souhlasím s cepalem, jak se lidé chovají v Česku je náturou, nikoliv politikou. S tou zkorumpovaností v Německu bych polemizovala . . . .

Pekny clanek! S vetsinou veci souhlasim, hlavne ty potraviny me tady potesily 🙂 Akorat me stve, ze se tady temer neda sehnat poradny jogurt, vsechno jen low fat, plne cukru a skrobu. Jo a u nas teda fronty v lekarne jsou porad :-))

okrem ineho je to krajina fetakov, psychopatov a paranoikov 🙂

Spravne…… a pedofilov a alkoholikov, korupcnych zamestnancov a zamestnavatelov, neschopnych doktorov, rasistov (vaecsinou cernochov rasistov), zlodejov deti – Detska socialna starostlivost, UK Law – pravo z inej Planety, obrovska kriminalita, mentalne tazko chorych pacientov slobodne pobehujucich po uliciach (day off a Nuthouse, velmi milych anglickych susedov, ktori vas milo pozdravia s usmevom Mony Lisy na antidepresivach, ale k nim domov by vas nepozvali (upper stiff lip with paranoia), najdrahsia detska starostlivost v Europe (nannies, privatne skolky, a pod), nenormalne drahe cestovne (travel expences) a vysky najomneho vystrelujuce do vesmiru.

Důvod, proč Hitler nevyslal pozemní jednotky na britské ostrovy, nebyl tím, že dostal strach z řeči Churchilla.

odkazuji na větu v blogu: Winston Churchill a jeho projev „o krvi, dřině, potu a slzách“ dokázal vzburcovat celý britský národ natolik, aby si Hitler vojenskou invazi na ostrovy pořádně rozmyslel.
Slečna určitě nic neví o vojenské historii, tak jenom opravuji.

1.PENIZE?
Zastupy prace chtivyh imigrantu? Hmm znam nejednoho co se prizivuje na benefitech. V Cesku by clovek takove podpory hned tak nedostal. Otazkou je zda-li je to dobre. Lini, dostanou prispevky a doma vali sunky.
Tucna vypalat? Nemyslim si ze by se to dalo takto srovnat. Pokud z Ceska pojedes na exotickou dovolenou, budes muset hrabnout hloubeji do kapsy. Anglicke platy jsou s platy z okolnich zemi vice podobne nez ty ceske. Nemyslim si, ze by vsak Cesi dreli bidu. V dnesni dobe si muzeme dovolit I tu exotickou dovolenou.
Jak uz pani v predeslych komentarich rekla. Pokud nemas rodinu a hypoteku tak sharujes dum tak se to snadno mluvi. V opacnem pripade to zas takova hitparada neni. V Anglii naopak bych rekla, ze jsou lide vice otevreni sharovat dum ci byt vice jak u nas v Cesku.
2.MORE?
Na kolik mistech v Anglii se muzes v klidu koupat aby ti neumrzla frnda? A na kolik te vyjde cesta tam financne I casove? To uz muzes jet na zahranicni dovolenou a vyjde te to na stejno. My mame spousta krasnych jezer a rybniku. A pocasi? Ano teplotni rozdily tady nejsou tak velke a za poslednich par let jsme mely opravdu pekne leto a teploty byly snesitelnejsi nez v Cesku, ale stejne vetsina lidi bazi po exotiskych dovolenych kde jsou vysoke teploty. Ano za poslednich par let jsou Ceske zemi teplejsi nez dekady pred tim, ale I tak. Co nase ceske zimni radovanky? Tady muzes chytat kapky deste.
3.POTRAVINY?
Kde jsi vzala to, ze produkty z Lidlu v Anglii jsou poctivejsi? Bohatost produktu v Anglii? Mozna. Ale srovnavas BRISTOL, ktery ma vic jak pul milionu obyvatel, coz nema ani Brno, druhe nejvetsi mesto CR.
Nemyslim si zivot v Anglii je horsi nebo lepsi nez CR, zalezi na tom co kazdy z nas uprednostnuje. System tady funguje jinak. Spousta lidi se sem prestehuje, ale spousta se jich take vrati zpet co jede nekam uplne jinam.
There is nothing insignificant in the world. It all depends on the point of view. (Johann Wolfgang von Gothe)

Naprosto souhlasim. Je velmi dobre poznat kdo nedavno prijel a kdo tu az nejakych per let zije 😉

Jsem mile překvapen Goetheho plynulou angličtinou, jeden by skoro řekl, že bude psát spíš německy! Jak exotiské!

Tak o o lékařské a natož porodnictví sto let za opicemi bych pomlcela…to my můžeme být rádi za takové, jaké v CR máme, i když si neustále stěžujeme! A o 2.sv.válce bych být Vámi, milá samo, pomlcela. Byli to mmj. Angličané, kteří nás zradili. A když jsem jela metrem, tak jediný, kdo měl dobrou náladu a smál se, jsme byli tenkrát my na výměnném pobyty a spolucestující byli, jako studenti psi cumaci. A britská vláda je úplně na hlavu postavena slunickari a změnila jsem nedávno i svůj názor na Putina…

Plně souhlasím. A ještě něco: o aroganci a hlouposti lidí a taky o skryté nenávisti k ostatním národům (rasám) se tu nepíše. O diskriminaci dané ze zákona taky ne.
Např. V 15-ti letech múžeš pracovat, ale nemůžeš legálně koupit ani pivo.
Do 25 let je min.mzda nižší než pro starší 25- ti let.???
Nebo Např. školství: Oficiálně 20% dětî vycházejících školu neumi číst,psát a počítat.
Zdravotnictví: úmrtnost novorozenců je vyšší než v Keni (Afrika) ne v Kent.. �� lol
Ke spokojenému životu tady musíš dřít…ne pracovat jako v ČR.
Kvalita života pokulhává za kteroukoliv evropskou zemí.

Katka žije v jiném světě. Anglie je rasistická.
angličani v minulosti nadělali po světě tolik bordelu, že za museli přujmout lidi z kolonií.Apropo Kanadští Indiáni označili Angličany jako ďábly.
Proč asi.

Tady v komentářích je krásně vidět, jak se někteří dokáží dívat na věci pozitivně a jiní hledají chyby a jen to špatné. To je jeden z důvodů, proč jsem se odstěhoval z ČR. Pořád si tam na něco stěžujeme, pořád jsme ublížení a pořád nám něco chybí. Tak jsou lidi většinou v pohodě, jak píšeš. Skvělej článek Katko, jen tak dál 🙂

Ja zijem v Londyne 12 rokov a este som nepocula ziadneho cloveka z inej krajiny zijuceho v UK a anglicanov hovorit o zivote v UK s takym optimizmom, naivitou a nekorektnymi argumentami (10 bodov) ako blogerka. Zaroven si urcite precitam jej nasledujuci blog – Negativne aspekty zivota v UK. Bude ich urcite na 100 bodov.

Stěžování si, to je epic topic 😀 Taky jsem díky pěti měsícům v Portugalsku ochutnala ten rozdíl 😀

socialismus v praxi. stejně domy, platy, jídlo, oblečení. jsou tím odkojeni, a vůbec jim to nepřijde, natož aby si stěžovali. domy: předražené, at už na prodej nebo pronájem, stejné tak energie. výhodu vidím v ochotě sharovat. na druhou stranu někteří lidé dokážou být dost omezující. platy:čím více vydělávás, tím vyšší platis daně, proto má spousta lidí dost blízko k minimalce i když dostávají víc. vláda vb chce do brzké doby zvýšit minimalku na 9 liber a tím docílit toho aby lidé s minimalkou už nedosáhli na další příplatky, např. na bydlení. dnes je minimalka 7,20 cca 3x víc než v čr. jídlo:levnější a kvalitnější, ale bohužel za kvalitu jídla v čr si lidé mohou sami, resp jejich vláda, která dovolí aby se ty sracky vůbec produkovaly. jak to ze si v uk koupím 3l džusu bez jakých kolik přísad a ještě ne z koncentratu? v česku se pomalu takový džus ani nedostane koupit. oblečení:je tu fakt levně včetně značkového, za hlavní prodejce bych označila primemark, kde i kalhoty koupíte třeba za 2 libry. jako druhý bych jmenovala tk·max, kde seženete všechno od ponožek až po kladivo světových značek za 3,5,deset liber. nebo dokonce opravdu světové návrháře do stovky, šaty co původně staly třeba šest set liber, kabelky ani neresim radši 😀 druhá věc je absolutní nevkus britek. aktuální móda:drdol, fake opálení, prepalene obočí, triko pod kozy, kalhoty nad pupek, díry na kolenou, jakýkoliv prehoz s umělým mrtvým psem a boty které jsem mívala do vody v chorvatsku, akorát na platformě. k tomu pár kilo navíc a když se zadari, tak v brzkém věku kočárek. tak a teď ty kočárky. bohužel sexuální gramotnost je nulová, děti tady mají děti. když máte dítě, máte nárok na dům od úřadu, stejně tak jakýkoliv pristehovalec z bývalých kolonií. matky na benefitech jen vysedavaji doma. spousta těch imigrovanych pak mluví anglicky jen proto, ze tak mluví jejich děti a nebo taky vůbec. ještě bych poukázala na to more. ano je tu krásné, ale krásně mi může být kdekoliv na světě! úhel pohledu. akorát v anglii je to k***a drahé. úplně se tu nepropaguji kempy, ale holiday resorty, kde si na týden pronajměte mobilhouse ve vesnici mobilehousu za skoro víc než je nájem ve vašem domě a jste v mesto-vesnici, kde žijete skoro stejně akorát u moře. a pokud to nemáte zamluvene aspoň půl roku dopředu, tak se tam ani nepodivate. na 99% turistických atrakcí v uk je placené parkoviště, ano někdy i v poli nebo na pláži a je to důsledně hlídáno. můžete si být jisti, ze tu pokutu dostanete. 99% měst má zpoplatnena parkoviště i v nejzassich částech města (ok, za pakatel),ale tu pokutu prostě platit nechcete. někdy dokonce bez papíru z úřadu nemůžete parkovat ani na ulici před vlastním domem! např. když si půjčit auto v půjčovně na dva dny se vám vyplatí letět na úřad, protože tu pokutu prostě dostanete. no a jiné perly…. v kině vám nikdy nezhasnou, protože health and safety, co kdyby někdo upadl.účet v bance van jen tak neotevrou bez potřebných papíru a ty pokud bydlíte na share housu jen tak nezískáte. jo a jestli si někdo myslí, ze briti jsou milí, tak s těmi "skutecnymi" nikdy nebyl. pravidlo jedna v zimě v metrů, čím větší mám knihu, tím víc mám rýmu a žádný kapesník. gentlemani skoro vymreli. a někteří opravdu nelibě snášejí přistěhovalce. doprava je tak drahá, ze vlak z liverpoolu do londýna klidně stojí jako zpáteční letenka do čr. jestli městská zeleň,tak rozhodně za plotem…. atd atd atd… já říkám, ze v česku se krásně žije, ale pracovat tam nechci. funglii jsem kvůli penězům, a mám se tu dobře, ale ty růžové brýle co slečna popisuje sem akorát přivádí zoufalce, kteří tu vydrží měsíc možná dva a jedou domů s holou prdeli, když např zjistí, ze maturita z angličtiny není úplně dostačující atd atd… hawk 😀

Tak toto ma pobavilo.. Katka si evidentne zmýlila krajinu.. Anglicko už nieje to čo bolo

Katka prave dofajcila marihuanu a napisala tento blog. Taku naivitu a optimizmus som uz davno necitala/nepocula. Asi je tu v Anglicku kratku dobu a je velmi vytesena (exited). Mozno ak tu bude zit dlhsie, mat dieta, ci 2, ci 3, platit najomne za byt (nie za 1 izbu), platit skolku alebo nanny, platit elektrinu, plyn, Council tax a ine poplatky, bude pracovat od nevidim do nevidim, uz nebude mat zvysne peniaze na kvalitne produkty/stravu, dovolenku/vylet k moru v UK (ani nikde inde), ani energiu po praci a starostlivost o jej vlastne deti chodit po galeriach a uz vobec vobec vobec nabude mat cas pisat blogy.

A proč jí její názor nenecháte. Jeden z mála lidí co je šťastných, proto ji musíme odsoudit? Má růžové brýle, fajn, závidím ji je. Raději ale spokojený idealista než zapškký brbla jako vy…

Musim se pridat clanek me bavi. Porovnam par veci z clanku s tim jak to tady skutecne je. Souhlasim neni to co byvalo. Penize? Ano pokud je prepocitate na ceske krasa. Ale pokud chcete zit trochu normalne neco si uzit a treba pronajimat byt s partnerem tak musite mit prijem aspon 1800 po zdaneni. Prace ona mozna v obchodacich je lehka najit pokud Vam nevadi,ze jste tam vkuse a nematena nic cas, ale najit praci treba v kancelari aby jste meli taky trochu zivot neni zrovna lehke.
Kvalitni potraviny? To je snad vtip same ecka a polotovary,usnadni to praci ale chut nasich a jejich potravin se neda srovnat.
Prijemni lide? Tak to me taky bavi, anglicani jsou nudni bez smyslu pro humor a vubec nejsou napomocni. Nemaji radi polaky, protoze je jich tu moc ale to jsou aspon fajn lidi (ovsem na vyjimky)
A kdyz je tady vsechno tak uzasne proc treba slecna nezminila zdravotnictvi? Berou nam plno penez na danich, ale pokud pracujes za vse stejne platis. Ale ten kdo se vali doma ma vse zdarma. "to je tedy fajn ne"? pracujeme jak blbi na zdechle svine. A pokud mate zdravotni problem, tak by Vas nejradsi nechali umrit ci Vam doporuci vzit si paracetamol.
Myslite si, ze Cesko je zle? Tak se nad tim trochu zamyslete! Lidr tam neksou jen neprijemni a zli a ne vsehno je tam zle….Jinak slecne preji hodne stesti…

Suhlas a velmi sa mi to pacilo ,ale ne slovenske potraviny nedam dopustit ,a to variety…

Anglie je fajn. Angličani jsou falešní, ale příjemně falešní a dá se na to zvyknout. Jídlo souhlas. Trochu zázrak proti tomu co se prodává za srajdy v ČR. Když člověk chodí do práce, tak se má dobře. Nízká birokracie. hodně věcí se dá vyřídit bez problému poštou, nebo po telefonu.

Jak tu nekdo psal o praci v kancelari…prijela jsem pred ctyrmi lety…v Praze jsem pracovala v naboru do IT asi 6 let. Tady jsem hned nasla 3 mesicni staz v pracovni agenture v kancelari – ackoliv byla neplacena, hold jsem si sahla do uspor a ceskeho kontokorentu, abych ty tri mesice nemusela po 38 hodinach v praci tydne jeste pracovat a radeji jsem se potkavala s novymi lidmi, chodila ven se bavit a podobne. A jelikoz staz se mi dobre hodila do CV, hned po jejim ukonceni jsem si nasla dalsi praci v kanclu, tentokrat uz placenou a vydrzela jsem v ni vic nez 3.5 roku mezi skvelym, pouze anglickym kolektivem (a kontokorent jsem samozrejme brzy splatila). Pred dvemi tydny jsem praci zmenila, neb si me nasla konkurencni firma a nabidla ki vyssi plat a moznost profesniho rozvoje. Takze pokud nekdo rika, ze office job se blbe hleda, asi na to jde spatne…ano, zaklad je jazyk, ale zaroven je treba i nejake dalsi snahy (v mem pripade ta neplacena staz a momentalne zacinam rocni vecerni kurz v Human Resources, na ktery jsem si nasetrila). Dovolenych jsem letos mela nekolik a ano, ziju na sharehousu a nemam deti….je to vsak o prioritach. Ne kazdy chce rodinu z ruznych duvodu a vzdy je moznost se bud vratit zpet (v pripade, ze rodina financne zaostava za svymi pozadavky) ci se dal vzdelavat (a verte, ze v mem okoli je plno pracujicich ci studujicich rodicu s malinkymi detmi). Tot muj prispevek k tomu, jak se zde "neda najit kvalifiovana prace".

ahoj vsichni tak jsem se pobavila 🙂 ziju tady 20let je to pravda anglicani jsou falesni zdravotnictvi
na nic les nebo videt neco zelenyho tak fakt tak za plotem haha more to neni more moda zensky hruza
teplaky drdol na hlave a bordel spinu doma haha ziju tady jen proto ze manzel tu ma praci jinak to stoji
cesky receno za hovno hihihi

Super článok! Určite budem sledovať ďalej!:)

Napsat komentář