Whakarewarewa – stále žijící maorská vesnička

Naší první „smradlavou“ zastávkou v geotermální oblasti na Severním ostrově je Whakarawera, The Living Maori Village. Jak už název napovídá, tato vesnička je stále obydlená původními obyvateli, Maory, kteří se sem už po dvě stě let každý den po práci vracejí, jakmile skončí otevírací doba pro turisty.

Už na parkovišti je nám jasné, že už jsme skutečně v maorské oblasti, protože je hlídané proti krádežím, což je pro nás po příjezdu z Jižáku opravdu zvláštní. Celá vulkanická oblast kolem Rotoruy je totiž místem, kde žije nejvíce Maorů na NZ, a bohužel platí, čím více Maorů, tím více kriminální činnosti, takže jsme moc dobře věděli, že si tu máme dávat velkého majzla (a na to si člověk po 11 měsísích na Novém Zélandu vážně odvykne). Některé maorské gangy se dokonce specializují na vykrádání bakcpackerských aut, kde, jak moc dobře ví, najdou spoustu užitečných věcí od kvalitního outdoorového vybavení až po ve spacáku zahrabané notebooky. Tom dokonce před rokem zastihl jednoho Maora přímo v akci u jeho už otevřeného auta a musel ho odehnat bambusovou tyčí, kterou měl chytře schovanou v kufru, ale to je jiný příběh :). Teď ale zpátky k maorské geotermální vesničce.
Vstupenka na guided tour s průvodcem stojí 35 dolarů, my si ji ale předem koupili na bookme.co.nz asi za poloviční cenu (stejně jako na další geotermální atrakce). Na začátku prohlídky nás čekala lekce maorštiny s naší maorskou průvodkyní, která měla brýle nejspíš vypůjčené od Robocopa 🙂 Jakmile se všem účastníkům povedlo se správnou maorskou výslovností přečíst celý název vesnice Tewhakarewarewatangaoteopetauaawahiao, mohli jsme se vydat na průzkum.
celý název vesničky je Tewhakarewarewatangaoteopetauaawahiao

naše maorská průvodkyně 
 
 Název vesnice znamená v překladu Shromažďovací místo pro válečné strany z Wahiao a Maoři se v této oblasti zabydleli už kolem roku 1352. Od té doby se místní kmen Tuhourangi sžil s geotermální aktivitou do té míry, že její sílu využívají v každodenním životě a žijí tak doslova v souladu s bublajícím podzemím.
 
      maorské obydlí uprostřed gejzírů
Mohli jsme si tak prohlídnout nejrůznější maorská obydlí od nejstarších jednoduchých chýší až po obrovské shromažďovací domy, které jsou dodnes využívány ke svatbám, pohřbům a dalším rituálům. Míjeli jsme také vyřezávané totemy i domky, ve kterých tu dodnes žijí Maorové. Bylo fascinující sledovat, jak je tu vše zahaleno v sirné páře a kolem domů se neustále vytvářejí v zemi nové praskliny, otvory a propadá se půda. Člověk se neubrání přemýšlením nad tím, jak to asi musí vypadat vevnitř, protože příroda si asi neřekne: „tady stojí barák, tak to vypustím kousek vedle“ :-).

 

tradiční maorský domek z dávných časů
velké shromažďovací domy 
 
když vám síra propálí díru vedle obýváku…
Naše průvodkyně nám také vysvětlila a ukázala, jak jsou termální vřídla vyžívána při přípravě tradičního pokrmu hangi, léčebná jezírka ke koupání a jak využívají chemických vlastností pramenů při praní prádla. V oblasti se nacházá přes 500 horkých pramenů nejrůznějších barev a okolo 65 gejzírů.
příprava tradičního pokrmu hangi

 

Součástí vesnice je také nadzemní hřbitov, kde jsou maorští nebožtíci pohřbíváni do hrobek nad zemí, aby jejich ostatky zůstaly uchráněny před vroucím podzemím. Zastavili jsme se tu také ve spoustě obchůdků s maorskými suvenýry, vyřezávanými výrobky a kosmetikou vyráběnou s přídavkem geotermálních léčivých látek. Najdete tu také tetovací salóny, maorskou školu a kavárnu, kde jsme si dali hangi pie (doporučujeme ale nejíst v autě, protože na škále drobivosti od 1 do 10, drobí tak na patnáctku).
nadzemní hřbitovy, které ochraňují nebožtíky před vroucím podzemím

 

Celá vesnice je zahalena v oblacích a výparech sýry a dalších plynů, všechny říčky a jezírka mají teplotu varu nebo vyšší, prskají a vyvěrají tu nejrůznější vřídla a gejzíry. Mezi ty nejznámější patří gejzír Pohutu, který stříká 10 – 25 krát za den do výšky 30 metrů podle síly větru a gejzír Prince of Wales „Feathers“. Z této vyhlídkové platformy můžete vidět i sousední areál New Zealand Maori Arts and Crafts Institute, kde se platí samostatné vstupné a můžete tu sledovat a vyzkoušet nejrůznější maorská řemesla.
gejzír Pohutu 
 
gejzír Pohutu

Mohlo by tě zajímat

Napsat komentář