25 věcí, které si sbalit na Nový Zéland

Ať už jste jedním ze šťastlivců, kteří získali na Nový Zéland roční Working Holiday vízum nebo sem „jen“ míříte na parádní dobrodružnou dovču, určitě si lámete hlavu nad tím, co si s sebou všechno sbalit. Tento seznam, který vznikl na základě našeho 15-měsíčního života hlavou dolů, vám pomůže toto dilema vyřešit a pobyt v zemi Pána prstenů vám hodně usnadní. Co tedy nesmí ve vaší krosně či kufru v žádném případě chybět?

 

#1 CURAPROX KARTÁČKY

Pokud jste zvyklí je používat, vemte si sebou zásobu na celou dobu pobytu. Na NZ je nekoupíte.

#2 ČESKÁ PRODLUŽKA A ROZDVOJKA

Jedna z nejužitěčnějších věcí. Je opravdu lepší si koupit jednu redukci na rozdvojku než deset na každou zásuvku a zástrčku.

#3 KVALITNÍ BOTY

Ty na NZ moc neseženete. Pokud ano, tak za ně zaplatíte mnohonásobně víc než za stejně kvalitní u nás. Ale obecně tu kvalita ani výběr obuvy moc není – od kozaček až po trackovky.

#4 OUTDOOR VÝBAVA

Ta se tu nakoupit dá, ale opět platí to stejné, co u bot – za stejnou kvalitu (nebo často i horší), zaplatíte několikrát více než v ČR. Termoprádlo, kalhoty, nepromokavé bundy, krosna, spacák – vše se bude hodit. Za Katku cestuje doporučujeme Tilak a Salewu.

#5 LÉKY

Opět počítejte, že stejné značky a přípravky, jaké používáte v ČR, na NZ ve většině případů neseženete. Hodně léků je tu také vyráběno na přírodní bázi a místo silných dryáků se požívají třeba bylinkové kapky. Léky na bolest (typu paralen, ibalgin) se tu tak silné, jak u nás, vůbec nevyrábí. Pak také různé kapky, cumlací bonbóny na nachlazení – ty jsou tu zase pekelně předražené.

#6 POWER BANKA

Jedete na Nový Zéland, takže stoprocentně vyrazíte na delší dobu do přírody (pokud ne, tak jste vážně trubky). Ať už vyrazíte autem na parádní roadtrip nebo se s krosnou ztratíte na několik dnů v úplné divočině, power banka se vám bude hodit. My nedáme dopustit na kvalitní powerbanku DOCA, díky které neznámé vybité baterky.

#7 SLIVOVICE

Ta se bude hodit ať už klasicky na vypálení červa, ale také jako skvělá úplata a ochutnávka naší kultury pro kiwáky. Ti jedno štamrpdlátko často rozdýchávají ještě další den po ochutnání.

#8 TEPLÉ OBLEČENÍ

Na Novém Zélandu v podstatě neznají topení a domy mají jen tenké zdi z dřevěných příček. Proto vůbec nemusí mrznout venku, abyste vy mrzli doma. Při studených večerech a nocích budete neskonale vděční za všechny teplé věci – teplé ponožky, šála, huňatá čepice.

#9 OHŘÍVACÍ LÁHEV DO POSTELE

Váš nový nejlepší přítel. Taková ta, co se do ní napustí voda, a vyhřeje vám celý pelíšek.

#10 DEET REPELENT

Ten vás do velké míry ochrání před největší novozélandskou zrůdou – dotěrnými sandflies (malé mušky, které hryžou a svědí pětkrát více než komáři a jsou úplně všude). Pohlídejte si, aby repelent obsahoval složku DEET, jinak je vám na nic.

#11 SLUNEČNÍ BRÝLE

Nad Novým Zélandem je ozonóva vrstva tak teňounká, že tam skoro není. S místním slunkem je tedy neradno si zahrávat. Pokud nechcete oslepnout, kvalitní sluneční brýle jsou povinné.

#12 OPALOVACÍ KRÉM

Stejný důvod, jako u slunečních brýlí. U opalováku ale přidáváme tři vykřičníky!!! Statistika o obrovském počtu rakoviny kůže na NZ je nekompromisní. Šáhněte alespoň po třicítce, klidně i víc a nezapomeňte, že na NZ sluníčko spaluje i když je pod mrakem, takže mazat se opravdu pořád!

#13 HODINKY

Dost pravděpodobně budete mobil na NZ používat mnohem méně než jste zvyklí. Často nebudete mít signál nebo baterku a o to víc se vám budou hodit klasické hodinky. Určitě doma ještě nějaké z dětství najdete.  Pokud mají podsvícení, jste boháči :).

#14 ČELOVKA

Na té nešetřete, budete jí používat každý večer. Ať už na tracku, v autě, cestou domů nebo jako někteří blázni při sbírání ovoce na sadu před rozedněním :).

#15 HUDBA A FILMY

Jedna z nejdůležitějších věcí. Internetové pokrytí a rychlost je na NZ kromě největších měst hodně bídné, takže se stahováním raději moc nepočítejte. Napráskejte si disky kvantem filmů a hudby, při temných zélandských večerech a propršených dnech budete rádi za každou minutu. Takže pokud si myslíte, že už toho máte dost, ještě stahujte :).

#16 PLÁŠTĚNKA

Na NZ hodně svítí sluníčko, ale taky hodně prší. Pořádná pláštěka nebo nepromokavá bunda vás udrží v suchu (za zvážení stojí i maskáč).

#17 HUDEBNÍ PŘEHRÁVAČ

Pokud se chystáte na sezónní práce v zemědělství, vaše oblíbená hudba vás udrží v tempu i v dobré náladě. Stejně tak procházka po místní nádherné přírodě bude s vaším srdcovým songem v uších ještě krásnější.

#18 FOŤÁK + KARTY A BATERKY

Na NZ je pořád co fotit. Všechno je tu tak krásné, silné a jiné, že dost pravděpodobně nebudete moci váš prst odlepit od spouště. To samozřejmě vyžaduje i pořádnou zásobu paměťových karet a baterek. Pokud vás zajímá, na co a jak my fotíme, mrkněte na tento článek

#19 KNÍŽKA

Máte doma knížku, kterou jste si vždycky chtěli přečíst, ale nikdy nebyl čas? Na NZ bude 🙂 Jen musíte mít i tu výše zmiňovanou čelovku 🙂

#20 STYLOVÉ OBLEČENÍ

Další nedostatkové zboží. Sehnat tu pěkné moderní štýlkové oblečení za rozumnou cenu je celkem bojovka. Proto si pár svých oblíbených kousků vemte s sebou.

#21 PŘEVODNÍK NAPĚTÍ DO AUTA

Pořádně silnej (300 W), bude ho potřeba pro nabíjení veškerého vybavení v průběhu cestování v autě.

#22 CESTOVNÍ DENÍK

Zážitků budete mít tolik, že budete mít nutkání si je někam zaznamenávat, abyste na všechno nezapomněli.

#23 MIX DO AUTA

V autě tu strávíte hodně času. Namixujte si svůj hudební mix (nebo raději dva), které vás budou na vašich cestách provázet a tyto písničky se pro vás už navždycky neodmyslitelně spojí s Novým Zélandem.

#24 OBRÁZKY ČR

Hodně kiwáků nemá vůbec tušení, že Česká Republika existuje, natož jak to tam vypadá. Několikrát nás mrzelo, že jsme místním nemohli ukázat obrázek Prahy, Krumlova, Olomouce či našich hradů a zámků.

#25 PENÍZE

Hodně peněz. Je tu vážně draho. Počítáte s tím? Tak věřte, že ještě víc.
Chybí vám v našem seznamu něco? Připište to do komentářů!

Mohlo by tě zajímat

Komentáře (9)

2. Veškeré koření je na NZ běžně dostupné.
4. To pravda sice je, ale často maj v outdoorových krámech výprodej. Já třeba nakoupila v Kathmandu věci za hubičku
20. Velký nesouhlas. Naopak jsou dost napřed. Když jsem se vrátila, tak až po roce začly podbné kousky prodávat i u nás.
25. Draho, ale člověk si adekvátně vydělá.
Jinak souhlas 🙂

No, my zrovna s Kathmandu moc dobrou zkušenost nemáme – co se týče kvality, tak i designu a s chutí koření jsme celkem zápasili :). Samozřejmě každý by mohl napsat svůj seznam na základě jeho zkušeností, které se člověk od člověka liší:). Každopádně čím víc názorů, tím líp pro čtenáře – ať si udělají obrázek, takže díky za to!

21. nez prevodnik, doporucuju usb kolik do autozasuvky za par kacek a co je jen na 220V dobit treba v McDonaldovi?:)

25. draho…jak co, potraviny v obchodech mi prisly tak o tretinu nez u nas, samozrejme pokud chcete stejk v restauraci, pak jo:)

Jinak nevim proc s sebou tahat plastenku, opalovaci kremy, repelenty… necestujete do opustene dzungle:) tohle vsechno na zelandu bez problemu koupite..

No převodník je super třeba na zatopení si v autě – kvalitní převodník ti v klidu utáhne přímotop, Já nevím jak ty, ale já běžně v autě upravuju fotky a před spaním nebo když prší koukáme na filmy – a baterka jde do háje. Navíc když někam jedu tak nabíjíme věčně baterky do foťáků, to je věčná tahanice o zásuvku. V McDonaldovi nejím – když si můžeš udělat luxusní NZ stejk za stejnou cenu jako Bigmac. Potraviny drahý jsou – o tom žádná, ale taky je to o tom kolik vyděláváš – když makáš na kontraktech a nosíš si domů 750 nz týdně, tak jsme to moc neřešili. Všechno ostatní sebou tahat z čech proto, protože si to prostě nemusíš kupovat na NZ – já nevím jak ty, ale já tam pracoval abych si vydělal na cestování a zážitky, ne abych utrácel za věci co jsme si mohli přivést z domu o polovinu levnější…

7 a 24! :))) Jinak mě mrzí, že na tak krásných stránkách přibývá pravopisných chyb, je jich tam požehnaně 🙁

2. Z koření mi tu chybí akorát kmín, co chutná "česky", ten místní chutná "indicky" jinak nic 🙂
10. Repelenty tu mají speciální na sandflies, spousta z nich je navíc 100% přírodní jen s esenciálními oleji a velikost do kapsy, tak to by mi přišlo nepotřebné – stejně jako opalovací krém, jsou tady na to řádně vybavení 🙂

Jinak je to asi individuální, ale rozhodně sbalte Curaprox a slivku 🙂 Outdoor vybavení je tu někdy drahé, někdy super levné, ale pokud chcete krásný merino, je tu levnější než v ČR a jste u zdroje 🙂 Od doby, co jsme začali nosit merino, jsme všecky ostatní "aktivní" hadry poslali potřebným :))
A jinak je samozřejmě jiné, když člověk jede jen na dovču a žije tu. To pak ty ceny jsou v cajku za většinu věcí. Na dovče se možná někomu párkrát orosí čelo 🙂

2. "český" kmín totiž není cumin (to je u nás římský kmín), ale carraway a dá se běžně koupit, tuhle chybu ale na začátku udělá každý 😉

Ahoj, parádní blog, díky za něj!
Mohla bych poprosit o radu s tím převodníkem? 🙂 Třeba nějaký odkaz… moc prosím… děkuji :))

Napsat komentář