Jak na jablka (od Toma)

Říká se, že po bitvě je každý generál – tak jsem se rozhodl svoje zkušenosti shrnout a napsat pár tipů a rad, jak ty jablka přežít a jak hlavně narvat co nejvíc. Můžu o sobě říct, že jsem konečně odmaturoval z pickingu na Novém Zélandu. Mám za sebou – třešně (early a late), meruňky, nektarinky a dva měsíce jablek. 
První věc, co chci jasně napsat – pokud se můžete vyhnout sběru jablek, rozhodně to udělejte, opravdu není o co stát. Jablíčka si zkuste třeba kvůli zkušenosti – a pak zdarec. Nechte tuto práci ostrovanům z Tongy a Wanuatu. U mnoha lidí, co jedou na NZ je utkvělá představa, že budou sbírat jablka na pohodu, poslouchat u toho Cimrmany a dostávat 40nzd za bin. Tak to je opravdu jenom představa a tomuhle jsme se hodně nasmáli v průběhu pickingu. Dokonce jsem se setkal s tím, že někteří experti radí nováčkům, že si mají střihnout s prodloužením i dvě sezóny. Opravdu největší blbost, co můžete udělat. Lidi, co si na jablkách opravdu vydělají těch 150-250 nzd za den, jsou neskuteční dříči a chovám k nim respekt a obdiv. Těch 8-10 binů se udělat dá, rozhodně ale ne za 8 hodin, spíš od úsvitu do soumraku a rozhodně ne každý den – pokud teda nemáte opravdu silnou motivaci či jste opravdu v tíživé životní situaci úplně bez prachů.  Jak už řekl Kevin Jackson – nejlepší picker na NZ je hladovej Čech bez peněz.
Kromě několika výjimek, nikdo nedoplácí minimálku – zpravidla toho nechají po týdnu, kdy Vás buď vyhodí, nebo začnou šikanovat takovým způsobem – že se na to vykašlete sami. Majitel sadu vydělává na tom, že sbíráte jablka – ne že nasbíráte 3 za den, on opravdu potřebuje lidi, co dají 5 a víc binů – protože
pro něj je to jediný způsob jak vydělat peníze za celý rok. Spousta lidí nechává sbírat páry dohromady, když si uděláte dobrou taktiku – dá se to zvládnout celou sezónu.
Za 10 měsíců na NZ jsem poznal hodně WHS pickerů a řekl bych, že průměr za den je 4-6 podle picku a druhu jablek. Machři jako Juraj dávají 8 za den, nebo kolem 10-ti (ale tohle je opravdu výjimka). Pokud
děláte 2. -3. sezónu, samozřejmě začne fungovat svalová paměť, už to tak nebolí, máte zkušenosti z předchozí sezóny a už víte co a jak. Jinak pokud těch 8 (2400 kg) minimálně nedáváte, majitel a jeho zaměstnanci Vás moc neberou vážně, dělají si srandičky a mají nekonečné poznámky o tom, jak máte zabrat a když máte svůj nejlepší den, tak Vám nejspíš řeknou, proč děláte takhle pomalu.
Kiwáci – ti opravdu profesionální pickeři a pickerky dělají v Austrálii, ne na NZ, ti co jsou na NZ dávají na pohodu 7-10 binů za den. Pro Čechy – připravte se na situaci, která teďka na NZ je – děláte nejhorší možnou robotu, podprůměrně placenou, s největší pakáží co je v regionu (nikdy jsem se nesetkal s větším množstvím feťáků, alkoholiků, podivných existencí bez zubů, atd). Navíc na Váš sad jezdí každý den další a zoufalí backpackeři ve vanech, ochotní tuhle práci dělat, protože jsou úplně bez prachů. Navíc si majitelé už na Čechy zvykli, respektive si nás zvykli co nejvíce vojebávat na všem co můžou, když se ti to nelíbí – tak běž, je tady místo tebe 20 dalších lidí, co jsou dost zoufalý, aby šli zítra od 6:00 pickovat. Chci tady ještě vyvrátit jednu věc – o ostrovanech se často říká, jak tuhle práci dělají jenom o chlebu a vodě. Tuhle rachotu dělat jenom o tomhle by samozřejmě nikdo nezvládl – i ti ostrovani se cpou sendviči s masem a několikrát jsem je viděl, jak mají namýchané různé jídelní směsi, které jim to pomáhají zvládnout.
Několik věcí z pracovního cyklu,  se kterými jsem se setkal, jinak každý kdo dělal nějakej picking tyhle věci moc dobře ví, takže je to spíš pro lidi, co nemají zkušenost:
 • Cena binu se v tuhle chvíli pohybuje mezi 24-30 nzd – samozřejmě podle odrůdy a druhu picku se cena mění v průběhu sezóny. Pokud máte pevně stanovenou cenu od začátku do konce – a je kolem 30-35 nzd za bin, patříte mezi ty opravdu šťastné a rozhodně ze sadu neodcházejte. 30 a výš bez holiday pay znamená míň práce a mnohdy člověku nedochází, jak obrovsky moc je cena binu  důležitá.
 • Pokud Vám majitel při podpisu smlouvy řekne, že nedoplácí minimálku – dobrá rada, buď se zvedněte a jděte hledat dál, nebo to vydržte nějakou dobu než seženete nějakou jinou práci a pak toho hajzla normálně nahlašte. NEBOJTE SE toho člověka nahlásit – opravdu porušuje zákon, dělá to schválně, moc dobře ví, že to nemá dělat a většinou se jedná o člověka, který je sám neschopný si
  vygenerovat profit v takové výši, že si to musí brát na backpackerech. Pokuta za nedoplácení minimálky je 50tis dolarů /tzn. mnohdy je to pro tyhle lidi likvidační nebo poučení natolik velké, aby to příště neudělali. Navíc, pokud nedoplácí minimálku – nedá Vám ani výplatní pásky, kolikrát odvede blbě i paye a podobně. Jsou na to tady vážně experti a nejrůznější vychcánci. Celkově je na jablkách opravdu hodně tvrdé jednání ve vztahu zaměstnanec/zaměstnavatel, moc se s váma tady neserou.
 • Bonus při práci celou sezónu : Ve spoustě firem dostanete benefit, že pokud vydržíte celou sezónu na jednom sadě, dostanete odměnu 1-2 nzd za každý nasbíraný bin. Vyplatí se to, jenom když máte opravdu dobrou cenu za bin od začátku. Pokud se v půlky sezóny rozhodnete sad změnit, protože jinde dělají kámoši a dobře tam platí – rozhodně ten bonus oželte a jděte jinam. Spousta malých orchardů totiž s tímhle systémem počítá a schválně Vám na konci sezóny znepříjemní život tak, že se na to vykašlete sami a o bonus i tak oželíte. Pokud Vám nedoplácí minimální mzdu – rozhodně bych nevěřil, že nějakej bonus uvidím.
 • Výplatní cyklus týden/14 dní. Pokud máte to štěstí, máte výplatu týdně. Pokud za 14 dní tak je to dost špatné. Protože skoro všichni majitelé dělají průměr na kontrakt job. Co to znamená? První týden si krásně vyděláte na prvním picku – jedete jak blázni – každý den krásných 8 binů, penízky v očích – už se vidím, jak je budu někde roztáčet na trecích nebo v Queenstownu. Pak přijde druhej pick a najednou makáš jak čert a máš 3-4 biny za den protože sis to ty, nebo někdo další co dělal tu lajnu před tebou orval. A až bude dělat výplatu – tak spočítá průměr a nebude ti doplácet minimálku za ten druhej týden, hezky si vezme biny z toho prvního a konec. Už se nám stalo na třešních, že nám tvrdila svině účetní, že tohle rozhodně u nich ve firmě nedělají – přišla výplata a Katka o 400nzd míň na účtě. No excuses. Proto si vyberte, jak budete pracovat a počítejte a nenechte se strhnout. Když na začátku týdne mám hodně dobrej pick, neznamená to, že v pátek mě nestrčí (mnohdy schválně) na špatné lajny, aby mě nemusel platit víc. Celý ten systém je nastavený takto: Pokud sbírám na kontrakt – makám jako magor od 1. dne do konce výplatního cyklu, nebo makám tak, abych se udržel nad minimálkou či těsně před a pak zaberu před koncem, když vím, že už mě to nemají jak strhnout a z čeho strhnout. Za minimální mzdu dlouhodobě se vyplatí pracovat, pokud Vám zaměstnavatel poctivě platí a děláte více než 8 hodin denně, 5-7 dní v týdnu. Na kontrakt se vyplatí pracovat jenom někdy, celkově jsou na tom mnohdy lépe lidi, co dělají za minimálku či těsně nad, než lidi co se honí celou dobu za kontrakty s penízkama v očích. Ono jistota je jistota, nenechte se zlákat historkami, jak si někdo někde na sadě vydělal 300 za den atd. atd. Každý říká to svoje nejlepší číslo a hodně se nadsazuje.
 • Svátky – pokud jdete pracovat přes svátek, měl by Vám zaměstnavatel zaplatit příplatek, pokud neplatí – je to opět hajzl, co porušuje zákon. Spousta firem dokonce radši nechá hnít třešně nebo jablka na stromech, než by zaplatilo příplatek. Někde Vás dokonce radši před svátky propustí. Pokud můžete makat přes svátek, dělejte jako čerti. Dá se vydělat nádherně a vyplatí se jít dělat i v dešti. 

Jak teda sbírat jablka, aby se dalo vydělat – a jak to všechno zvládnout?

 

 • Udělejte si na začátku taktiku, jak to budete dělat, a toho se držte.
 • Choďte od 7:00 do práce, pokud je světlo, máte hodinu náskok, když ostatní příjdou do práce – Vy už budete rozjetí a s náskokem se dělá vždycky lépe. Tady nemluvím o soutěži, kdo toho nejvíc nasbírá, spíš o tom, že pokud valím a dělám, tak je opravdu rozdíl se dostat na minimálku ve 13:00, nebo v 15:00.
 • Nehrajte o ostatními kyblíčkovanou, binovanou apod. – jenom Vás to zpomaluje. Na to jak sbírá soused, nebo ostatní Češi na sadě se úplně vykašlete. Nevšímejte si jich a nechte ty kecy plavat. Hrajete sami za sebe, pokud se Vás někdo zeptá, kolik máte – říkejte schválně o bin či dva více s vážnou tváří. Oni toho hodně rychle nechají. Nikomu na sadě není nic do toho, kolik si vyděláte peněz – opravdu doporučuju si to obzvlášť před Čechy nechávat pro sebe. Závist je opravdu mocná, a pokud se dostanete mezi lidi, kteří nedokážou pořádně zabrat a makat, přijdou nepříjemnosti a naschvály a hlavně blbé kecy od rána do večera, kdo udělal více binů.
 • Nejdůležitější pro rychlost je energie a odpočinek. Pokud prší, nechoďte do práce, pokud zaměstnavatel neurčí jinak. Využijte čas, pro odpočinek (ne pro brutální kalbu),  stejně v dešti nikdy nenarveš tolik, jako v suchu a riziko pádu z žebříku s plným bagem je o 99% vyšší. Jak říká kámoš – pamatuju si jak, jsem se natahoval pro jablko z žebříku, pak už jenom nemocnici a teď mám šrouby v koleně a letím domů.
 • Alkohol Tongánci nesmí, Češi ho občas potřebují (pravidlo orchardu)
 • Základ je jíst – jíst pořádně maso na večeři,  med a energetické tyčinky v průběhu dne, do kapsy na 100% sáček hrozinek a jíst je v průběhu, taky sladká voda s velkým procentem cukru (ne coca cola) Vám umožní pracovat celý den bez krizovky, která přijde, když spadne cukr v krvi. Pokud vydělávám a pořádně makám – jím hodně proteinů a bílkovin, necpu se čínskýma polívkama – to je největší nesmysl co může být. Každý den pitný režim – 2-4 litry vody, fakt si to hlídat, nebo sebou švihneš na slunku kolem poledne a neuděláš nic.
 • Budujte si přátelství a najděte si kamarády, nebuďte odpoledne sami v autě. Kdo jiný Vám pak pomůže najít lepší práci, když se ti vysere auto, nebo když přijde slabá chvilka? Nehrajte na NZ sami za sebe, pomáhejte si navzájem – berte stopaře, nežijte v české vesničce obklopení tím, od čeho jste odešli plní ideálů.
 • Snažte se moc nekalit – blbě se potom pickuje a šíleně blbě šetří.
 • Jablka sbírat vrch, spodek, vrch spodek – pokud si udělám celou řadu k binu spodky tak budu muset další hodinu lozit po žebříku a zpomalí mě to.
 • Neodcházet ze sadu dokud nemám v binu na příští den pokryté dno a pár bagů navíc. Když přijdu ráno dřív tak ve chvíli kdy budou ostatní začínat, já budu dělat už druhý bin.
 • Pokud za Tebou chodí neustále supervisor s tím, že máš špatnou barvu, jdi se podívat znovu na vzorník nebo k sousedovi a přestaň to tak rvát, protože sbíráš zelená jablka.
 • Zelená jablka sbírejte do spodní části binu 😀
 • Vršek binu musí být vždycky „leveled“ a co možno nejkrásnější jablka, majitel vždycky chodí při nakládce kontrolovat vršky binů a píše si lidi na které se zaměřit, kteří nejsou keen workers.
 • Pokud pokrýváš dno binu, tak by tě opravdu neměl nikdo slyšet – nikdy nevíš, kdo stojí o dva řádky vedle a opravdu se nevyplatí třískat s jablkama jako s hromádkou šutráků.
 • Vždycky se ptejte kiwi pickerů když něco nevíte, i když neumím moc anglicky – snažím se navazovat vztahy. Kolikrát se takto povedou získat klíčové informace o příštím picku atd.
 • Kiwákům v žádném případě nesbírejte druhou stranu, nevšímejte si jaké lajny dává majitel místním a starejte se o sebe. Tongáncům sbírat můžete – ti to neřeší a vždycky Vás stejně předběhnou.
 •       Základ je moc se nenacpat na obědě a jíst v řádku, sednout si a najíst se, dávat si přestavky v 10:00 a v 15:00. Dávat si tousty, nic těžkého – oběd tě vždycky zpomalí.
 •       Koupit si proteinový nápoj a dávat si ho na první svačinu, nabereš tak do svalů a tělo
  má potřebné látky na celý den.
 • Pokud ti první výplata dojde úplně luxusní, neznamená to, že dalších 5 bude stejných. Chce to brát v úvahu déšť, změnu picku, změnu práce, opravdu si dělat rezervu, co možná největší.
 • Nezapomenout na to, proč jsem na NZ přijel a proč sbírám jablka.
 • Zásadně sbírat jablka dvěma rukama po plném bagu a používat i prodloužení bagu, když jsem dole u dalšího stromu. Nesypat do binu poloprázdný bag. Na naplnění CA binu ti stačí 12-14  vrchovatých velkých bagů. Když tam půjdu 20x s poloprázdným bagem, tak škodím jenom sám sobě.
 • Pokud sbíráte v páru – buďto dělejte každý jednu stranu, nebo dělejte jeden spodky, druhý vrchy a dodržujte to.
 • Pokud přijdu na sad a majitel má ¾ stromů v kopci – je na čase nastartovat a jet dál, i když seš ten nejlepší picker – nikdy v kopci nenasbíráš tolik, co na rovině.
 • Pokud přijedu na sad se ptát na práci, první co udělám, pokud mě nevidí majitel, zajdu do řádku, kde sbírají zaměstnanci a zeptám se jak to jde a jaký to tam je.
 • Se supervizorem se snažte vycházet, co možná nejlépe, snažte se být „keen worker“.
 • Jablka jsou tvoje až ve chvíli, kdy je máš v binu – pokud ti do tvojí krásné lajny dají z druhé strany někoho jiného, není to osobní – snažte se to přejít a nedělejte poznámky, posunky, nenadávejte a nevšímejte si toho.
 • Snažte se nervat moc druhou stranu stromu, hlavně vrchy – stejně to jde poznat a vždycky někdo vidí a začne Vám to dělat taky. Vyhnete se tak blbým překvapením v podobě orvané lajny, kde budete další dva dny.
 • Pokud dostanu špatnou lajnu – proběhnu ji, co nejrychleji můžu k lajně lepší.
 • Pokud mám špatné lajny, je to prostě jenom smůla. Nikdo na sadě nemá čas, aby konkrétně Vám dával jenom špatné lajny. Pokud na druhém picku dostanu cizí lajnu, je to zpravidla štěstí protože spousta lidí si jablka šetří na druhý pick, kde si vydělají.
 • Pokud Vám majitel nepošle výplatu a vymlouvá se a trvá to více než 4 pracovní dny, nikdy na sadě nezůstávejte a jděte si hledat další práci.
 • Pokud Vám nedají výplatní pásky či kopii smlouvy se všemi podmínkami – je něco špatně a máte plné právo si tyhle věci vyžádat. Je to zákon.
 • Prvních 14 dní až 3 týdny si budete myslet, že umíráte, bude to nejspíš strašně bolet, večer se nebudete moct ohnout ani pohodlně ležet. Po této době si tělo zvykne.
 • Připravte se na rapidní úbytek váhy – za celou sezónu půjdete s vahou hodně dolů.
 • Nepracujte pro české kontraktory, pro čechy, bacha na české supervizory.

Pokud se rozhodnete jablka dělat – připravte se na pořádnej boj a mnohdy trošku i jablečné peklo. Je to zážitek, který rozhodně stojí za to, a zkušenost k nezaplacení. Nepočítejte s tím, že vyděláte balík, na jablkách se dá trošku našetřit, přežít a užít si někdy i fajn čas. Je to super fitko a možnost jak poznat spoustu lidí a skutečný život na NZ bez růžových brýlí.

Mohlo by tě zajímat

Napsat komentář