Bukchon Hanok village
Insadong
Tato čtvrť vznikla původně sloučením dvou malých městeček In a Sa. Dnes je rozlehlou městskou částí, kde můžou turisté jako já okusit atmosféru každodenního současného Soulu a nakoupit si cokoliv je napadne. A tak jsem se tu prodírala davy dalších turistů v úzkých uličkách plných nejrůzněšjích stánků, bufetů, nákupních center, čajoven, galerií, starožitnictví a i spousty neidentifikovatelných obchůdků. S tou identifikací to totiž opravdu nebyla sranda, protože mimo největší centrum tu latinská písmena moc nenarazíte a jak jsem brzy překvapivě zjistila, s angličtinou to tu úplně slavné také není. Koupit si tak dobrý oběd se stalo náročnou bojovkou, protože ať jsem do menu či tabulí s nabídkou jídel mžourala sebevíc z korejských klikiháků jsem nic nevyčetla a na otázku, co to jídlo je jsem dostala korejskou odpověd nebo pozitivní usměvavé „Yes!“, které ale mé otevřené otázky zrovna dvakrát neuspokojilo. Párkrát jsem tedy zaexperimentovala, ale vždycky jsem na talíř dostala něco úplně jiného než jsem očekávala a bohužel ani nevěděla, co to je, natož jak to jíst. A tak jsem poslední dva dny trávila na sendvičích, za což by mě milovníci korejské kuchyně jistě ukamenovali :).
King Sejong Memorial Hall
Na velkém náměstí rár metrů před palácem Gyeongbuk nejde přehlédnout obří zlatou sochu krále Sejonga sedícího na trůně. Toto místo ale skrývá mnohem víc než se na první pohled zdá, i když je to podle mě až trochu moc pečlivě ukryto. Procházela jsem kolem něj několikrát ale asi až třetí den jsem zaznamenala schody zezadu památníku. Nejdříve jsem jim nevěnovala pozornost, protože jsem se domnívala, že vedou na záchody. Dnes jsem si ale všimla, že od tam vychází podezřele moc lidí a tak jsem dovnitř také zvědavě nakoukla. Místo smradlavých záchodů mě tu ale čekalo něco naprosto jiného! Rozlehlé prostory nabízející moderní výstavu o životě významného korejského vládce, krále Sejonga! A tak jsem se velmi nečekaně téměř hodinu procházela tímto podzemním muzeem a pozorovala nejrůznější exponáty od starých děl a dřevěných hudedních nástrojů až po nejmodernější digitální projekce. Moc milé překvápko!
National folk museum
Cheongyechon stream
Středem moderního centra Soulu se line 8,4 km dlouhá řeka Chengyechon, jejíž voda která skrze další dva toky ústí až do Žlutého moře. Po korejské válce, se lidé stěhující do Soulu začali usazovat na jeho březích a stavět tu provizorní špinavé chatrče, které šly ruku v ruce s nepořádkem, špínou a odpadky a brzy se tak tato čtvrť stala trnem v oku a ostudou města. No, posuďte sami.