Miluju cestování na poslední chvíli. Miluju totiž překvapení, a o to se, jakožto chorobný plánovač na cestách, často dobrovolně připravím. O to víc si užívám, když koupíme letenky na poslední chvíli a mně nezbyde nic jiného než se danou destinací nechat překvapit. Přesně tak to bylo na konci listopadu, kdy se Tomovi po dlouhé době naskytlo několik dnů volna. Hned jsme šli shánět last minute letenky na nějaký skvělý místo. Padla nám do oka Malta, a za pár dnů jsme už seděli v letadle vstříc tomuto tajuplnému ostrovu. Bylo to boží, tady je 10 hlavních důvodů proč!
1. PRVNÍ POŘÁDNÁ CESTOVAČKA VE TŘECH
Tahle cesta byla v něčem hodně výjimečná – poprvé jsme totiž letěli ve třech – já, Tom i Bea (toho času 10měsíční mimiňour). Moc jsme se na tenhle okamžik těšili, až vyrazíme na pořádnou cestu jako rodina, a trochu nás mrzelo, že se to kvůli novému startu v Česku a Tomové nové práci povedlo až teď. Sice jsme jezdili na spoustu menších výletů, ale víte jak – dokud necítíte letadlové motory hučet pod zadkem, není to ono :-). Rodině jsme to raději oznámili na poslední chvíli, abychom všechny zbytečně nestresovali a mohli si to pořádně užít. Měli jsme samozřejmě trochu obavy, jak to s malou půjde, jak to bude zvládat ona a jak my, a jestli na tom sýčkování, že s děckama je konec s cestováním, přece jen nebude něco pravdy. Nyní už můžeme s jistotou říct, že je to jako se vším – pravdy je na tom přesně tolik, kolik si jí uděláte :-).
Jasně, bylo to náročnější a úplně jiný cestování než ve dvou, ale to je s Beátkou každý den – ať už jsme doma, v obchodě, na návštěvě, v autě nebo na Maltě. S tím rozdílem, že jsme byli celej den všichni tři spolu a neměli plno povinností, kvůli kterým doma na malou nemáme čas, takže byla ve výsledku mnohem klidnější a spokojenější. Let tam i zpátky prospala, když se jí něco nezdálo, uklidnila se kojením nebo ji uklidnili spolucestující, kteří na ni pořád dělali opičky. Jediný, co jsme trochu nevychytali, byl timing. Beátka v době naší cesty ještě neuměla chodit ani samostatně stát, ale vážila už slušných 9 kilo, takže jsme se s ní pořádně natahali. Neměli jsme s sebou kočárek, takže jsme ji po všech památkách a výletech nosili v Manduce, což se doma na dvou, tříhodinovou procházku dá v pohodě zvládnout, ale takovýhle celodenní výlety byly hodně namáhavý. Příště bychom buď počkali ten měsíc, až bude aspoň stát nebo určitě kočár s sebou! Takhle jsme fakt každý večer usli všichni tři úplně vyřízení v 8 hodin. Jo jo, kde jsou ty propařený noci a romantický večery u vína ve dvou :-D.
Taky jsme přišli na to, že cestování s dětmi má spoustu výhod – žádné čekání ve frontě u letadla – kdo má dítě, má přednostní boarding, všichni vás všude pouští, všichni jsou extra milý, starají se o vás, usmívají se na vás a dítě je celkově nejlepší seznamovací prostředek. Bea jakožto modrooký blonďatý mimino byla na Maltě plné hnědookých černovlasců pořádnou raritou, a tak snad nebyla chvilka, kdyby se na ni někdo nesmál, nezastavil se u nás nebo si nechtěl popovídat. Často vzpomínáme, jak jsme jeli už pěkně unavení hodinu v zácpě v linkovým autobuse a najednou jsme za sebou zaslechli smích, otočili jsme se a za námi celý autobus vysmátých lidí, kteří se předháněli, kdo na Beu udělá srandovnější obličej a ta je za to obšťastňovala svým zářivým úsměvem :-).
O cestování s miminem bych mohla psát dál a dál, to by ale bylo na samostatný článek (třeba někdy příště), každopádně to byla nesmírně krásná a úplně úžasná nová zkušenost, která rozptýlila všechny naše obavy a naši cestovatelskou budoucnost teď zase vidíme růžově.
2. DOSTUPNOST A VELIKOST OSTROVA
Malta má spoustu výhod. Je to kousek z Prahy i Vídně a letenky tak jdou sehnat za super ceny. Náš let z Vídně trval 2 hodiny a 10 minut, zpáteční letenka nás vyšla na 4 300 Kč. Do Vídně jsme se z Brna dopravili ČD vláčkem RailJetem dětským vagónem (který bývá na rozdíl od zbytku vlaku prázdný) – včasná jízdenka nás vyšla na 200 Kč a z Vídně hlavního nádraží na letiště jsme jeli 15 minut OBB vlakem za 4, 20 eur. Vyšlo nám to úplně perfektně bez zbytečného čekání a i samotná cesta byla pro Beu zážitek.
Kdo už nás nějaký pátek sledujete, víte, že máme úchylku na ostrovy, jak není ze všech stran moře, tak nás to tolik (až na pár výjimek) neláká :-). Vybíráme si to úplně podvědomě a většinou až na místě nám dojde, že jsme zase na ostrově. Málo kdo ví, že Malta jsou ve skutečnosti dva ostrovy (a pár menších), ten hlavní má na délku pouhých 27 km, takže pokud si pronajmete auto, je to všude kousek. S autobusy je to trochu horší, pokud nebydlíte v hlavním městě Valettě, odkud všechny vyjíždí. My jsme to nakombinovali – 4 dny jsme jezdili autobusem (dvouhodinový přestupní lístek mimo sezónu za 1,50 eur) a na 2 dny jsme si půjčili auto, kterým jsme si objeli méně dostupná místa a druhý ostrov Gozo. Naivně jsme si ale mysleli, že za 6 dnů, které na Maltě máme, tu už vzhledem k její velikosti (spíš maličkosti) nebudeme mít co dělat, zdání ale klame – je tu toho fakt strašně moc! Jen historické památky byste nestačili obejít za 2 týdny. A kdo by toho měl málo, může se za 77 eur trajektem doplavit na nedalekou Sicílii a tady si dát třeba výšlap na sopku Etnu.
3. VITAMIN SEA
Tak to je bez debat. Každej, kdo žil nějakou dobu u moře, jako my, ví, jak moc je návykový. A my už měli po roce v Česku sakra velkej absťák! Maltézské moře je navíc nádherně čirý a tyrkysový, takže jsme doplňovali mořskou dávku všemi smysly. Kochali jsme se jeho modří, nasávali jeho štiplavej slanej vzduch, poslouchali šumění jeho vln, který je pro nás nejlepší meditací. Užívali jsme si sluníčko, zmrzku, protivnou vrstvu nerozetřenýho opalováku na obličeji, prostě všechno, co k dovči u moře patří. Krásně jsem si prodloužili léto a otravovali vás na Instagramu fotkama z tepla, když vám mrzly doma zadky. O to víc jsme si to ale vyžrali při příletu domů, kdy nás v Brně chytla první letošní sněžná fujavice. Celkem šok, když jsme ještě před 5 hodinama užívali léto. Ale i to nás vlastně bavilo.
4. KOUZELNÉ ULIČKY VALETTY
Valetta, hlavní město Malty, je nádherná! Jedno z nejkrásnějších hlavních měst měst, co jsme kdy navštívili. Má pronikavou atmosféru plnou historie a tajemství, a takovou zvláštní koloniálně-přímořskou příchuť, kterou nezažijete nikde jinde. Spolužačka, která na Maltě x let žila, mi říkala, že Malta je buď a nebo – buď se do ní na první pohled zamiluješ nebo tě už nikdy nenadchne. My už ty motýlky v bříše cítili po pár prvních krocích pověstnými valettskými uličkami. Ty jsou všechny rovné jako podle pravítka, některé malé a úzké, jiné velké a široké, a dohromady tvoří obří mřížku, díky které se dostanete jednoduše odkudkoliv kamkoliv. Údajně má ale mřížka jiný důvod – dovolit mořskému vánku, aby v horkých dnech mohl foukat skrz rozpálené město a ochlazovat ho.
Každé hlavní město má svou slavnou ulici, v Londýně je to Oxford street, v Paříži Champs-Élysées, a ve Valettě je to Strada Stretta. Tady to pořád žije – najdete tu spoustu obchodů, suvenýrů, restaurací a kaváren, živou hudbu, umělce, neutuchající zábavu a bujarý noční život, který tu má svou tradici už od 19. století, kdy sem členové americké a britské armády chodili zapomenout na jejich náročnou práci. Strada Stretta má dokonce svůj vlastní televizní program :-). Nás ale mnohem víc okouzlily ty nejmenší zapadlé uličky, kde jsem se mohli do nekonečna procházet, nasávat atmosféru ze zlatých vápencových zdí, nakukovat do nejrůznějších krámků a nechat se překvapovat dalšími a dalšími variantami barevných okenic. Valetta je samozřejmě mnohem víc, než je uličková mřížka, na podrobnější prohlídku vás vezmu zase někdy jindy.
5. TICHÉ MĚSTO MDINA
Jestli je Valetta kouzelná, Mdina je pohádková. Tohle středověké městečko bylo původním hlavním městem Malty až do příchodu Maltézským rytířů v roce 1530. Je to jedno z nejhezčích opevněných měst v Evropě. Pyšně se tyčí ve 200 metrech nad mořem (což je na Maltě fakt výška) přesně uprostřed ostrova. Na nás celé město působilo jako filmové kulisy nějakého středověkého filmu (což není daleko od pravdy – viz. další bod), na každem kroku jsme čekali, kde na nás vykoukne nějaký rytíř nebo středověká princezna. Za hradby města platí přísný zákaz vjezdu aut a díky hustému labyrintu uliček se tu lehce ztratí í davy turistů – právě tak si Mdina vysloužila svou přezdívku – je tu opravdu nezvyklé ticho a klid.
K vidění je tu toho opravdu spoustu – paláce Vihlena a Falcon, Benediktinský a Karmelitánský klášter, kaple, kostely, pozorovací věž Torre dello Stanarro nebo Citadela. Nás, jakožto notorické milovníky muzeií nadchnulo Katedrální muzeum na Náměstí sv. Pavla s nádhernou sbírkou výtvarného umění, kterému vévodí jedinečná výstava dřevorytů legendárního Alberta Dürera.
6. FILMOVÉ LOKACE HRY O TRŮNY
Jakožto skalní fandové Game of Thrones jsme si nenechali ujít příležitost kráčet ve stopách našich oblíbených filmových hrdinů. První série tohoto slavného seriálu (který jsme samozřejmě sledovali už dávno před tím, než se stal celosvětovým hitem) se totiž natáčela právě na Maltě, odkud se potom filmový štáb přesunul do Chorvatska. Návštivili jsem Dominikánský klášter v Rabatu, kde proběhla slavná scéna, kdy Ned Stark konfrontuje Cersei s tím, že ví o jejím mileneckém poměru s Jamiem a jejich dětech, na čež mu Cersei odpoví legendární hláškou: „When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground.“. Vešli jsme do Králova přístaviště stejnou branou (Mdina) jako Catelyn Stark v přestrojení, když chtěla vyšetřit, kdo zaútočil na jejího syna. V Mdině jsme se také zastavili na náměstí Pjazza Mesquita, kde v seriálu sídlil nevěstinec lorda Baelishe a u dnes už bohužel zříceného Azurového okna jsme zavzpomínali na svatbu Khala Draga a Daenerys Targaryen. Prostě samý lahůdky pro fajnšmekry 🙂 Parádní pocit na těchto místech stát!
7. SKVOSTNÉ KATEDRÁLY
Říká se, že na Maltě je 365 kostelů, každý pro jeden den v roce. Jestli to je pravda, nevím, ale je jich tu opravdu požehnaně – od obrovských katedrál až po malé zašité kostelíky v úzkých uličkách. Krásných kostelů a katedrál jsem už po světě viděla hodně, ale ty na Maltě jsou naprosto jedinečný a poukazující na blahobyt, který tu za dob johanitů panoval. V žádném případě nesmíte vynechat Katedrálu sv. Jana (St. John’s co-cathedral) ve Valettě, i když vstupenka stojí 10 euro. Je to jednoznačně nejpřepychovější katedrála, jakou jsem kdy viděla. Byla navržená k tomu, aby svou nákladností a okázalostí šokovala a přesně to se jí daří. Bez úžaslých Wow! a Tý jo! se to tu neobejde.
Největším skvostem katedrály je až děsivě realistický oltářní obraz od slavného malíře Caravaggia nazvaný „Stětí Jana Křtitele“, který tu namaloval v roce 1608 poté, co utekl z Říma a byl nucen pobývat na Maltě ve vyhnanství. Vidět toto veledílo naživo v celé jeho velikosti (360 x 520 cm) bylo fakt silný, stejně tak jako se dozvědět víc o osudu tohoto kontroverzního malíře. Byl to totiž pořádnej rebel 🙂
8. RYBÁŘSKÁ VESNIČKA MARSAXLOKK
Na tohle pohlednicový místečko s tyrkysovou vodou a barevnýma rybářskýma loďkama, zvanýma luzzu, jsem se obzvlášť těšila. Sice je to kýč jak bič, ale tahle kombinace barev mě hrozně baví. Ty pronikavé odstíny modré společně s béžovými stavbami na mě působí nesmírně pozitivním a uklidňujícím dojmem. A tak jsem se taky v Marsaxlokku cítila – happy jak dva grepy. Byli jsme tu na doporučení v neděli, kdy tu probíhá (nejen) rybí trh, takže jsme si užili i pořádný šrumec a poctivý rybí smrádek. Návštěvu jsme zakončili luxusním obídkem z mořských potvor, který milujeme a cpeme si jimi všude po světě, kde věříme, že jsou (v rámci možností) čerstvě vytažený z moře.
9. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA
Během druhé světové války se stala Malta dějištěm jedné z nejurputnějších leteckých kampaní všech dob. Z letišť Luqa, Hal – far a Takali vzlétali legendární piloti – Adrian Washburton a George Beurling (jedno z největších es RAF předzdívaný Maltský sokol) a statečně se bránili proti drtivé převaze nepřítele. Představte si to jako takovou malou Bitvu o Británii, ale v písečném provedení. Pro mě jako leteckého fandu byla Malta splněným snem – nepotopitelná letadlová loď uprostřed Středozemního moře. A že je na ni co k vidění – muzeum Malta At War, National War museum v pevnosti St. Elmo + Malta War Rooms (zachovaná řídící centra letecké obrany pro oba ostrovy). To vše si mužete prohlédnout za zvuku střílejících kanonů pobřežní baterie při pravidelném střídání stráží. Okolní moře je také poseto desítkami leteckých i lodních vraků, takže kdo holduje potápění, má o zábavu postaráno.
10. VÝLET NA OSTROV GOZO
Návštěva Malty nemůže být kompletní bez poznání jejího druhého největšího ostrova. Gozo je známý jako „Ostrov zázraků“, kde ztroskotal bájný Odyseus a nymfa Kalipso ho tu uvěznila na dlouhých 7 let. Předposlední den jsme vyrazili na ranní trajekt, za auto a řidiče jsme zaplatili 15 euro, za další osobu 5 euro. I když je ostrov maličký, tak se tu toho bez auta moc stihnout nedá, a už vůbec ne za jeden den, který jsme měli my. A je tu toho spousta – hlavní město Victoria s historickým centrem Citadelou, megalitické chrámy Ggantija Temples, solné pánve a hlavně zátoka Dwejra, kde se ještě do roku 2017 tyčilo slavné Azurové okno. I přes přísný zákaz pod pokutou až 1500 eur na něj pořád lezli skoku a selfie chtiví turisté, a tak se po období silných bouří celé zřítilo do moře. Malta tak přišla o svůj nejzobrazovanější symbol. Nedávno jsem viděla návrh projektu, který by tuto ztracenou památku znovu vybudoval ze skla, tak jsem zvědavá, jak se to bude dál vyvíjet.
Děkuji za počtení a máte i krásné fotky! Nechyběla Vám na Maltě zeleň, resp. nepůsobilo to na Vás moc vyprahle? Jinak je to nádherná země s úžasným mořem všude okolo..:)
Super článek Kači, souhlasím, Malta je boží a okouzlující 🙂