West coast, tvoří území jižního ostrova, které tvoří úzký (ne více než 50- ti kilometrový pruh) pruh země začínající na jihu u Haast passu a končící po 600 km na severu u NP Kahurangi. Ze západní strany jeho břehy omývá Tasmanovo moře a z východní strany se nad ním tyčí jižní alpy. Dvě slova, která West coast nejlépe charakterizují, jsou divočina a vlhko. Tato část zélandu je totiž nejméně poznamenaná moderní civilizací a zásahy člověka. Až na období zlaté horečky, kdy tu řádili zlatokopové, tato oblast lidi nikdy moc nelákala a není moc těžké uhodnout proč. Většinu území totiž pokrývají neprostupné deštné pralesy, které místnímu podnebí zaručují nepřetržitou vysokou vlhkost. Pobřeží je tu téměř výhradně tvořeno skalnatými útesy a jeho vlny jsou tak velké, že o klasické dovolenkové koupačce si tu můžete nechat jen zdát. Místní tu tomu také s oblibou říkají země gumáků a deštníků, protože většinu času zde prší (v nejdeštivějším místě – Cropp River spadne až 12 metrů srážek ročně) a oblíbená zélandská zvířatka sandflyes, tu mají žně… Pokud ale vychytáte slunečný podzim jako my, promění se tato nevlídná krajina v pohádkovou zemi plnou přírodních krás, zajímavé historie a spousty dobrodružství… A já jsem tu propadla lásce k pralesům a bush walkům.
Ledovec Františka Josefa
je opět poněkud nápaditější než typické evropské sebestředné pojmenování podle německého průzkumníka Františka Josefa. Moarsky se totiž ledovec jmenuje Slzy Hinehukatere, což byla podle legendy mladá žena, která milovala lezení po horách. Přesvědčila svého milence Wawa, aby s ní vyšplhal na vysokou horu napříč tomu, že neměl dostatečné zkušenosti. Obrovská lavina Wawa strhla a jeho mrtvé tělo dovláčela až k ledovci Foxe. Hinehukatere tato událost zlomila srdce a její obrovské žalostné slzy stékali po kopcích dolů a vytvořili tento ledovec. A teď tedy konečně pár fotek slavného Franty Pepy v roce 2014.
Foxův ledovec
Laguna Okarito
Ship Creek
Knights point
Bruce Bay
Hokitika
několika druhů, které jsou místní specialitou. Svého času se jim říkalo „bílé zlato“, protože spousta neúspěšných zlatokopů našla své vysněné bohatství právě v lovu těchto malých rybiček, které byli (a svým způsobem dodnes jsou) poměrně dobrým byznysem. Lovilo se tu opravdu ve velkém (okolo 2000 kg denně jedním rybářem) , white bait potom byly v továrnách mraženy nebo konzervovány do plechovek a staly se významným vývozním artiklem do celého světa. I my jsme tuto pochoutku nenechali ujít, a to v hospodě u Fat Pippi, kde jsme si daly vyhlášenou white bait pizzu. Když se přenesete přes to, že sníte naráz několik desítek celých malých ryb, které na vás všechny koukají, tak je to fakt dobrota 🙂
HOKITIKA GORGE
chápat, že ta modrá je opravdu tak modrá, jak na těchto fotkách. Je to hodně podobná barva jako jezera Tekapo a Pukaki, jen více průzračná, způsobená jak jinak než ledovci.