1. ROUTEBURN TRACK
Délka: 32 km
Trvání: 2 – 4 dny
Obtížnost: středně náročná
Nejvyšší bod: Harris Saddle – 1255 m n.m.
Kde přespat: čtyři DOC chaty – Routeburn Flats, Routeburn Falls, Lake Mackenzie, Lake Howden a 2 kempy – Lake Mackenzie, Routeburn Flats
Cena: 54 NZD za noc v chatě, 18 NZD za noc v kempu, nutná rezervace!
Výchozí bod: Routeburn shelter (kousek od Glenorchy, 68 km od Queenstownu) nebo Divide (na Milford road, 85 km od Te Anau)
Tip Katka cestuje: Protože je tento track jednosměrný a cesta po silnici z jeho konce na začátek má přes 300 km, budete muset vyřešit problém s dopravou. Jednou možností je se domluvit se známými, každý jít z jedné strany tracku a uprostřed si předat klíče od aut. Další variantou, kterou jsme zvolili my, je se na konci tracku (u jezera Howden) napojit na Caples track, který vás během dalších dvou dnů dovede těméř zpátky na začátek (30 km od Routeburn shelter).
Náš podrobný cestopis z Routeburn tracku si můžete přečíst v tomto článku.
2. MUELLER HUT TRACK
Délka: 5,2 km nahoru a pak těch lehčích 5,2 km dolů 🙂
Trvání: 1 – 2 dny (podle toho, zda chcete na Mueller hut přespat), samotný výšlap cca 4 hod
Obtížnost: náročná
Nejvyšší bod: 1800 m n.m.
Kde přespat: horská DOC chata Mueller hut
Cena: 36 NZD za noc v chatě, nutná rezervace!
Výchozí bod: Aoraki/Mt. Cook Village
Tip Katka cestuje: Hecněte to a místenku na spaní na chatě si opravdu kupte. Vážně to stojí za to. Kromě toho, že strávíte noc na úžasném místě vysoko v horách, můžete tu sledovat východ a západ slunce nad Mt. Cookem, nejvyšší horou Nového Zélandu a následně usínat za praskání lavin a ledovců.
3. RAKIURA TRACK
Poloha: Stewart island
Délka: 32 km
Trvání: 3 dny
Obtížnost: nenáročná, pokud je po dešti a cesta se promění v blátivé kaluže náročnost se zvyšuje
Nejvyšší bod: okolo 200 m n.m.
Kde přespat: dvě DOC chaty – Port William Hut, North Arm Hut a jeden kemp – Maori Beach
Cena: 22 NZD za noc v chatě, 6 NZD za noc v kempu, nutná rezervace!
Výchozí bod: Oban (hlavní a jediné města Stewartova ostrova)
Tip Katka cestuje: Stewart Island je jedním z nejlepších míst, kde máte šanci zahlédnout ptáka kiwiho v divoké přírodě. Kiwi je plaché noční zvíře a bojí se přímého světa, proto se doporučuje na jeho sledování nasadit čelovku v tlumeným červeným světlem a vydat se před půlnocí na ornitologickou expedici. Když budete potichu, minimálně zaslechnete jeho nezaměnitelné volání.
4. TRUMAN TRACK
Poloha: národní park Paparoa
Délka: 1,5 km
Trvání: 30 min
Obtížnost: nenáročná, je to spíše krátká procházka než track
Cena: zdarma
Výchozí bod: hlavní silnice 3 km od Punakaiki Visitor Centre
Tip Katka cestuje: Síla tohoto tracku nespočívá v jeho náročnosti, ale v místě, kam vás zavede. Po projití palmovo-kapradinovým pralesem se ocitnete na pobřeží dokonalé pláže se třpytivým pískem, malým vodopádem padající ze skály a s nádhernou oranžovou jeskyní, která jako by byla vystřižená z australské pouště. Pokud svou návštěvu naplánujete na setmění, zažijete tu jeden z nejkrásnějších západu slunce, kdy se celá pláž pod slunečními parpsky postupně promění ze zlaté na žlutou, oranžovou až temně červenou.
5. PORORARI TRACK
Poloha: národní park Paparoa
Délka: 14 km (jedna cesta 7 km)
Trvání: 3 hod
Obtížnost: nenáročná
Cena: zdarma
Výchozí bod: začátek tracku leží nedaleko Punakaiki Visitor Centra – po hlavní silnici
Tip Katka cestuje: Pokud je v řece dost vody, nejlepší možností, jak track absolvovat, je na kajaku. Ten si můžete půjčit u společnosti River Kayaking a jeho dvouhodinový pronájem stojí 40 NZD. My dodnes litujeme, že jsme o této možnosti v době naší návštěvy nevěděli.
6. ABEL TASMAN TRACK
Poloha: národní park Abela Tasmana
Délka: 60 km
Trvání: 3 – 5 dnů
Obtížnost: nenáročná
Nejvyšší bod: okolo 200 m n.m.
Kde přespat: čtyři DOC chaty – Anchorage, Bark Bay, Awaroa, Whariwharangi a 19 kempů
Cena: 32 NZD za noc v chatě, 14 NZD za noc v kempu, nutná rezervace!
Výchozí body: Marahau (37 km od Nelsonu), Wainui (21 km od Takaka), Totaranui (32 km od Takaka) nebo Awaroa (31 km od Takaka)
Tip Katka cestuje: Při plánování Abel Tasman tracku si nezapomeňte zjistit časy odlivu a přílivu pro konkrétní dny, kdy chcete dané úseky jít. Tento problém se týká dvou míst – Onetahuti a Awaroa tidal crossing, které je možné přejít jen při odlivu, jinak se trasa zaplaví přílivovou vodou. Nejedná se o malé potůčky vody, ale hluboké úseky dlouhé několik desítek metrů, ve kterých se dá reálně utopit a přeplavat je s krosnou na zádech je prakticky nemožné.
7. HEAPHY TRACK
Poloha: národní park Paparoa
Délka: 78, 4 km
Trvání: 4 – 6 dnů
Obtížnost: středně náročná
Nejvyšší bod: 1000 m n.m.
Kde přespat: sedm DOC chat – Brown River, Perry Saddle, Gouland Downs, Saxon, James Mackay, Lewis, Heaphy a 10 kempů
Cena: 32 NZD za noc v chatě, 14 NZD za noc v kempu, nutná rezervace!
Výchozí bod: Brown Hut v Golden Bay (165 km od Nelsonu) nebo Kohaiha (110 km od Westportu)
Tip Katka cestuje: Díky kombinaci dvou k sobě špatně se hodících trackových vlastností – dlouhá vzdálenost a jednosměrnost – většina cestovatelů tento track odpíská. Dobrým kompromisem je zajet do Kohaiha kempu a odsud vyrazit alespoň na jeho první (a údajně nejhezčí) část ke Katipo Creek nebo až na Heaphy Hut a tentýž či další den se vydat stejnou cestou zpátky.
8. SKIPPERS ROAD
Poloha: Otago
Délka: 16,5 km
Obtížnost: pěšky nenáročná, autem velmi náročná
Kde přespat: uprostřed bývalé zlatokopecké vesničky – Skippers township camping ground
Výchozí bod: Skippers saddle, 25 min od Queenstownu směrem na Coronet peak
Tip Katka cestuje: Tento track není ve skutečnosti track, ale jedna z 10-ti nejnebezpečnějších silnic světa, kterou jsme se díky této skutečnosti rozhodli jít pěšky :). Cesta vás hned ze začátku zavede na místo, kde se odehrála slavná scéna z Pána prstenů, kdy Arwen pronásledovaná Černými jezdci přivolala z řeky Bruinen divokou vodua, aby je zastavila.
9. AVALANCHE PEAK TRACK
Poloha: národní park Arthur´s Pass
Délka: 2,5 km
Převýšení: okolo 1100 m
Trvání: 6 – 8 hod
Nejvyšší bod: Avalanche peak 1833 m n.m.
Obtížnost: velmi náročná
Cena: zdarma
Výchozí bod: Arthur´s Pass Village,na Avalanche peak vedou dva tracky – jeden se jmenuje Avalanche peak track a druhý Scott´s track
Tip Katka cestuje: Tento track je jedním z must do, ale jen pro zkušené hikery. Cestou na vrchol Avalanche peaku už totiž zemřela spousta lidí. Jeho výšlap jde absolvovat jen v pěkném počasí, jinak se díky špatné viditelnosti, kluzkému bortivému povrchu a silnému větru stává opravdu životu nebezpečným. Variantou ale je ho dojít jen do té výšky, do které si bezpečně troufnete – jako my :).
10. KEPLER TRACK
Poloha: národní park Fiordland
Délka: 60 km
Trvání: 3 – 4 dny
Obtížnost: středně nenáročná
Nejvyšší bod: 1500 m n.m.
Kde přespat: tři DOC chaty – Luxmore, Iris Burn, Moturau a dva kempy – Iris Burn, Brod Bay
Cena: 54 NZD za noc v chatě, 18 NZD za noc v kempu, nutná rezervace!
Výchozí bod: Te Anau
Tip Katka cestuje: Vezměte si s sebou na track dobrou baterku, ať můžete ji prozkoumat jeskyni Luxmore cave, která leží kousek od Luxmore hut. V této jeskyni najdete úchvatnou krápníkovou výzdobu plnou stalagmitů, stalagtitů a stalagnátů. Počítejte, že občas budete muset lézt po čtyřech a díky kapající vodě to tu pěkně klouže, takže nějaká vlastní jeskyňářská zkušenost nebo zkušený jeskyňář s sebou se hodí.
K tomuto seznamu bychom mohli přidat dalších 30 tracků, které rozhodně stály za to a dalších 20, které bychom dali, kdybychom jeli na Nový Zéland znovu. Těchto 10 jsme vybrali spíše díky osobní důležitosti či zvláštnímu kouzlu, co pro nás měly. A co vy? Jaký je váš nejoblíbenější track na Jižním ostrově?
S vaším seznamem souhlasíme 🙂 Pro nás tedy ještě hodně vysoko byl Mt Robert Circuit v NP Nelson Lakes (o treku píšu tady http://fmnacestach.blogspot.cz/2015/04/prvni-setkani-s-jiznimi-alpami-divoke.html 😉
Super článek! Rád bych si přečetl další podobný článěk, třeba s těma 30+20 trackama, a určitě nejsem jediný. 😀
Moc díky. Na další podobné články se určitě můžeš těšit!