Den první
Naše samojské dobrodružství začalo, ne zrovna dvakrát slavně, na letišti v Aucklandu. Tady nás čekal první bojový úkol – vyměnit našetřené novozélandské dolary za samojské tala. Za okýnkem ve směnárně nám kyprá slečna hned nadšeně hlásí, že je Samoánka a přeje nám, ať si to tam strašně moc užijeme. Tak máme radost a doufám, že nám dá v záchvatu nadšení nějaký dobrý kurz. Ovšem částka 1,62 za dolar nás nemile překvapí (středový kurz je ten den 1,93, což je teda sakra rozdíl). To by nám vyšlo tak o tři dny půjčení auta nebo tři noci i s jídlem méně, než jsme počítali. Když se jí nevěřícně ptáme, jestli to myslí vážně, volá svého šéfa, který nám nabídne „extra výhodný“ kurz 1,68 a blekotá cosi o vyšším internetovém kurzu, který nikde nedostaneme. Naštvaní si necháme celou transakci vrátit zpátky a odcházíme do vedlejší směnárny… kde je ale kurz stejný! To nám to teda dobře začíná… Nedá se nic dělat, budeme doufat, že na Samoe bude kurz lepší. Horší být každopádně už snad nemůže, takže nemáme co ztratit.
Den druhý
Na Novém Zélandu se nikam nespěchá a na všechno je čas. Na Samoe to platí dvojnásob (což už je tempo pro běžného Evropana téměř nepředstavitelné). Proto si ráno pěkně pospáváme a z hotelu Elissa se v klídku odcheck-outujeme až ve čtvrt na 12 ( i když oficiální check-out je v 11, ale tady se opravdu na nějaké veličiny západního světa, jako je čas, nehraje). Stíháme se tedy dopoledne ještě v klídku projít po Apii, dáváme si na snídani palačinky s čerstvým šťavnatým ovocem a kupujeme na bleším trhu základní turistické vybavení. Tím jsou slamáky, ovívátka z palmových listů a samozřejmě nepostradatelná zapichovací kytka do vlasů, bez které jako byste tu holky nebyly :-). Apijský bleší trh je zážitkem sám o sobě, je tu snad stovka stánků, ve kterých místní prodávají nejrůznější suvenýry od náušnic z kokosových skořápek, výrobků z palmových listů, vyřezávaných želviček a klíčenek až po trička, květované šaty a samozřejmě nejzásadnější samojský produkt – šátky lava lava. Ty tu nosí muži i ženy, buď jako sukně či šaty, ale poslouží i jako plavky, přikrývky, tašky a mají asi tisíc dalších využití. Základním motivem jsou barevné květy a všechny jsou vyráběné a tištěné u místních doma a (nejen) v Apii nám je nabízejí doslova na každém kroku. Při koupi mé lava lava se dokonce dostávám do nechtěné situace, kdy si chci od jedné paní koupit tento šátek. V tu chvíli se ke mně sbíhá spousta dalších lidí, rozdělávají šátky a za chvíli kolem mě poletuje záplava šátků a já už ztrácím přehled, kdo vlastně, který nabízí. Jeden si tedy kupuji od pána, kterého považuji za manžela té paní, co mi šátek nabídla jako první. Očividně to ale její manžel není, protože je pěkně naštvaná a kdyby byla chlap, asi bych podle výrazu v jejím obličeji dostala do držky :-). Přeci jen jeden šátek tu může nakrmit celou rodinu…
Pod pojmem pohádka si jdou představovat různé věci. Já za tímto slovem vnímám něco tak krásného, až to nemůže být reálné. Svobodu a bezstarostnost, naprosto čistý vzduch, exotické rostliny všech možných tvarů a barev. Šplouchání tyrkysových vln podél pláží tak opuštěných a dechberoucích, že máte strach do jejich zlatavého písku otisknout svou stopu. Tohle vše se začíná míhat před předním sklem našeho auta, prostě jedno neuvěřitelné barevné snové divadlo. Nejsme ale jedinými účastníky tohoto představení a na scéně se brzy objevují domorodci. Samoané jsou nejspokojenější, nejveselejší a nejkrásnější lidé, jaké jsem kdy viděla. Jsou tak šťastní, že úplně září a tato šťastná aura se dotkne každého v jejich blízkosti, tedy i nás. Celou cestu se tedy smějeme od ucha k uchu a odpovídáme na pozdravy a volání, které nám věnuje opravdu KAŽDÝ, koho potkáváme – od batolat, co se zrovna učí chodit až po stařenky, které už skoro chodit nemohou. Nikoho by ani nenapadlo nezvednout ruku, nepozdravit a nevyslat nám hřejivý úsměv, i když okolo jen projíždíme v autě.
Celý ostrov Upolu je obehnán jednou (a také jedinou) silnicí a vesnice jsou postaveny okolo těchto cest stylem, že kde začíná jedna, končí druhá. Je tedy prakticky nemožné jet nějakou velkou rychlostí (a kdo by vůbec chtěl, když nevíte, na co dřív koukat?). Pod kola vám stále běhají slepice, prasata, krávy, ale i děti, kterých je tady opravdu požehnaně, takže třicítka, maximální povolená rychlost, tu má moc dobrý důvod. Prasata tu nejsou tak pěkně hlaďoučká a růžovoučká jako u nás, ale pěkně chlupatá a ošklivá (ty úplně malinký trošku roztomilosti mají). Srazit takové prase (ze kterého se mnohdy nají celá vesnice) může mít totiž velmi nepříjemné následky a průvodci doporučují z místa neprodleně ujet a už nikdy se do dané vesnice nevracet.
S doplněnými tekutinami se pomalu blížíme ke zlatému hřebu dnešného dne – známé Lalomanu beach, která je samojskou ikonou a byla Lonely Planet oceněna jako jedna z Top 10 nejkrásnějších pláží na světě. A oprávněně! Bělostný písek svádějící do něj zabořit své prsty, pobřeží lemované palmami, tyrkysové moře plné korálů lákající k prozkoumání se šnorchlem, v dálce divoké vlny vyzývající odvážné surfaře a nedaleký ostrov Nu´utele, který celé scenérii dominuje.
Po večeři nás čekají ještě dva úkoly – přeparkovat auta zpod kokosové palmy, protože jsme poučeni, že jakmile začne foukat, tak kokosy padají auto neauto a nebyly bychom první, komu kokos vysklil přední sklo. Druhou večerní výzvou je samoánská sprcha. Na tu se samozřejmě každý den totálně propocení a plní písku těšíte, jak mimino na dudlík. Rozhodně se tu ale nedočkáte ani sprchové hlavice ani regulátoru teploty, vždy je tu jen studený čurůček ze zdi, ale víte co? Vůbec to nevadí. Teplá voda je to poslední, co byste na sebe v tom parnu chtěli pouštět a opět to patří k samojskému koloritu. Když už se zdá, že dobrodružství dnešního nabitého dne končí a začínám se převlékat ke spaní, objeví se najednou v našem okně (tedy nezatáhlé stěně) mladý Samoánec. Chvíli na mě jen kouká a usmívá se (asi protože jsem zrovna uprostřed převlékání jen ve spodním prádle) a pak se snaží si se mnou lámanou angličtinou povídat. Pořád se ptá na mého manžela a když mu vysvětlím, že to není manžel, ale boyfriend, zasvítí mu oči a zve mě, ať se s ním jdu při měsíčku projít na pláž. Když po 15 minutách stále odmítám, vzdá to. Ještě ten večer se v průvodci dočtu, že si mladé ženy mají dávat pozor na některé samoánské muže, kteří pod vlivem amerických filmů pro dospělé snadno žijí v přesvědčení, že všechny bílé ženy jsou podobně rozdavačné. Fíha! Od této chvíle tedy vždy raději říkáme, že jsme manželé :-). Později také zjišťujeme, že pro tak radikální křesťany, jako jsou Samoané je nepochopitelné, aby žena žila a sdílela matraci ve fale s mužem, který není její manžel. Usínáme při zvuku šplouchajících vln asi dva metry od naší postele a těšíme se, co nám přinese další den…
- A na to se můžete těšit zase v dalším článku :-).
To naozaj zneje ako Raj na zemi. o)
Anna
http://www.flostenparadise.com
No, vypadá to parádně. No, mě zase málem nevyšlo půjčení auta, které jsem si myslela, že bude pohodové. Ale nakonec to klaplo, i díky super autopůjčovně http://www.ofran.cz/1005-cs/Ofran.aspx jsme se nějak domluvili.