Den osmý
Ráno (tedy kolem desáté) se vymotáváme z naší plážové moskytiéry a jdeme si něco zobnout na skromnou (tedy asi 10-ti chodovou) snídani. V neděli se na Samoe opravdu nedělá, tedy ani nevaří, a tak rovnou fasujeme svačinku na oběd. Za chvíli nasedáme společně s dalšími Regina hosty, partičkou německých studentů studujících v Aucklandu, do auta a míříme k největšímu kostelu ve vesnici Manase. Většina vesnic tu má totiž kostelů hned několik a jsou největší chloubou jejích obyvatelů, přičemž se sousední vesnice navzájem trumfují, kdo postaví větší a honosnější kostel.
Nedělní návštěva kostela v Polynésii
Už při parkování auta (které je u kostela asi jen jedno z pěti) nevěřícně sledujeme okolní davy pobožných Samoanů proudících do kostela a nemůžeme je poznat. Opravdu jsou to ti stejní lidé, které celý týden potkáváme ušmudlané v barevných šátcích a v roztrhaných tričkách? Všechny slečny se dnes proměnily v nádherné nastrojené nevěsty a pánové do pasu uvázali nejluxusnější šátky lava lava a sváteční košile. Je to opravdu jedna velká módní přehlídka. Tomuhle říkám sváteční oděv! Bílá působí v kombinaci s tímto snědým a exoticky divokým národem naprosto panensky a čistě a modely, kterými se během chvilky zaplňuje celý kostel, svátěční atmosféru dokonale podtrhují. Dámy totiž nemají jen tak ledajaké letní šaty, ale složité korzetové šaty s vyšívanými a krajkovanými kabátky, jejichž cenu si uvědomuji ve stejnou chvíli, kdy se snažím vzpomenout jestli jsem tu nějaký obchod s takovýmito šarty viděla – neviděla, takže všechno musí být ruční práce. Nádhera! Jediné, co svátečnosti trochu ubírá, jsou barevné žabky obuté mezi palcem a ukazováčkem, ale bez těch by to už ani nebyla Samoa.
Jak se pěstují banány a ananasy
Pokud se vydáte na Samou, počítejte s tím, že v neděli nefunguje opravdu nic, všechny obchůdky jsou zavřené, takže si nekoupíte ani vodu, nikdo nepracuje, nejezdí a atrakce mají dnes také volno. Nám se ale povedlo si včera domluvit soukromou prohlídku lávové jeskyně, kam se odpoledne vydáváme. Tady už jsme v očekávání a mladý samoánec kvůli nám narušuje svůj nedělní klid, nazouvá jeskyňářskou obuv (tedy polorozpadlé žabky), bere velkou baterku a vydává se s námi do pralesa. Cestou nám ukazuje banánovou a ananasovou plantáž, kterými procházíme a my dospíváme k překvapivému zjištění – ananasy nerostou na stromech či keřích, ale přímo ze země! To jsou ale věci…
Nekonečná lávová jeskyně
Za chvíli se už dostáváme ke vchodu do jeskyně. Ta je tentokrát o hodně větší než ta včerejší a po několika minutách litujeme, že nemáme lepší boty. Tady by se totiž dalo jeskyňařit a prolézat i několik hodin! Jeskyně je vlastně lava tube, tedy tunel, který tu v dávných časech vymlela horká láva, jak si razila cestu – stěny tedy nejsou z šedavého skalnatého kamene, ale právě z červenohnědé ztuhlé lávy. Pod zemí se tu tak line obrovské lávové bludiště, několikrát narážíme na rozdvojující se cesty a slézáme stále níž do podzemí. Cestu zpátky bychom hledali hodně těžko, ještěže jsme tu s průvodcem. Ten tuto „turistickou atrakci“ bere zjěvně stejně jako já sklep u nás na zahradě a stále se nás ptá, jestli už chceme jít zpátky nebo ještě dál. Když začne terén být v plátěných teniskách opravdu o kotník, ptáme se ho, jak je ta jeskyně dlouhá. „Tahle jeskyně nemá konec. Zkoušeli jsme ho jednou najít, šlo nás několik chlapů, šli jsme to 10 hodin a konec nenašli, takže je nekonečná.“ Samozřejmost a přesvědčení se kterými nám tento fakt sdělil nás naprosto odzbrojila. A proč ne? Proč hledat ve všem problémy a snažit se vše racionálně dokázat a vysvětlit… Proč by jeskyně, na jejíž konec nikdy nikdo nedorazil nemohla zůstat jednoduše nekonečná? Mimo to, je mnohem zajímavější a příjemnější, být v jeskyni, která nemá konec než v jeskyni, na jejíž konec ještě nikdo nedošel :).
Večerní plážová pohodička
Tady si objednáváme u našich hostitelů vytouženou piňacoládu přímo z kokosu a abychom zapili žal, poroučíme si rovnou další kolo. Tahle alkoholická dobrůtka nám trochu spraví náladu a tak příjemně opiňakoládovaní pozorujeme večerní představení na pláži. V hlavních rolích dnes účinkují krabíci, kteří se s ubývajícím sluníčkem odvažují vystrčit klepítka ze svých písečných nor a proběhnout se pro něco k snědku. Očividně se ale neradi fotí a tak Tom tráví těžké fotografické chvilky číháním na chvilkovou nepozornost těchto plážových potvůrek, které jsou při zalízaní rychlejší než ryby schovávající se pod kameny.
To je krááááááása…….
No, co se týká misionářů… první tam přežil asi jen pár dní, druhý možný pár týdnů… Ale díky nim se tam dnes můžeme podívat, aniž bychom se museli bát, že skončíme na talíři 😉