#1 MIŘTE NA JIH
Ekonomický růst je ve Velké Británii soustředěn na jihu Anglie, především v Londýně a jeho okolí a pak tak nějak všude pod ním a mírně nad ním. Skotsko, Wales a severní část Anglie obecně nabízí menší počet pracovních míst i nižší platy. Pokud přece jen chcete zamířit na sever, tak určitě do velkých měst (Edinburg, Birmingham, Manchester, Liverpool). Pokud můžeme radit, vyhněte se Londýnu. I když je tu nejvíc pracovních míst a platy se šplhají do sympatických výšin, je tu tak draho, že pravděpodobně stejně nic nenašetříte.My si k životu vybrali jihoanglický Bristol, který ale rozhodně není jedinou dobrou variantou. Skvělými tipy jsou také Swindon, Reading nebo Brighton.
#2 HLEDEJTE VE SLUŽBÁCH
Práce s lidmi je náročná, nervydrásající a někdy taky pěkně nevděčná. V Anglii je ale lidí tolik, že po pracovnících ve službách je tu neustávající poptávka. Restaurace, kavárny, obchody, poradenství, sociální péče, řidiči, opraváři – to vše je bezedná studnice pracovních míst. Pokud je vám jedno, co budete dělat, moje největší doporučení je pohostinství. Britové totiž doma příliš (spíš vůbec) nevaří, restaurace tu tak rostou jako houby po dešti, je v nich stále plno a fluktuace zaměstnanců je obrovská. Místo v restauraci, baru, hospůdce a kavárně je tak nejsnadnější úlovek. Pokud se vám povede dělat na place, vyhráváte jackpot – každý den vám totiž do kapsy navíc ke mzdě přibudou dýška, která jsou v britských librách opravdu zajímavá.* Dočasná práce servírky má spoustu dalších výhod, které vychvaluji v tomto článku.
#3 NEPODCEŇTE ŽIVOTOPIS
#4 PRODEJTE SE
#5 NEVYNECHÁVEJTE REFERENCE
#6 HLASTE SE NA KONKRÉTNÍ POZICI
Kde hledat:
Indeed
Jobsite
Reed
Monster
Total jobs
Guardian Jobs
#7 ODPOVÍDEJTE RÁNO
#8 NELEKEJTE SE DLOUHÝCH FORMULÁŘU
#9 NEBOJTE SE TELEFONU
Ano, ano, ano. Známe to všichni, telefonní hovory jsou strašákem všech, kteří začínali žít v anglicky mluvící zemi. Naučit se rozumět britskému přízvuku je náročné samo o sobě, když ale ještě zmizí osobní kontakt, řeč těla a přidá se šumení a špatný signál, je z toho vážně průšvih. Mám pro vás špatnou zprávu – v Anglii se přes telefon řeší všechno a tím opravdu nemyslím SMSky (tuto funkci telefonu tu snad ani neznají). Pokud sháníte práci, zásadní věci budete muset řešit přes telefon. Potenciální zaměstnavatel vám většinou zavolá dvakrát a pak se přesune k dalšímu kandidátovi, nabitý telefon tedy mějte pořád u sebe! Pokud nebudete rozumět, zkuste slušně požádat o zopakování a vymluvte se na špatný signál. Skvělým pomocníkem je také aplikace na nahrávání hovorů, které si pak můžete opakovaně přehrát či zkonzultovat se zkušenějším kamarádem a zjistit, co jste všechno odkývali a kde a kdy máte být.
Tak pod tenhle článek bych se mohla podepsat, zcela přesně vystihuje zkušenost moji i mých známých, v úplně všech deseti bodech. Jo a nejdůležitější je fakt se obrnit a zachovat si optimismus:)
Super tipy 🙂
Taky potvrzuju, že jde o super a pravdivé tipy a zdravím bristolský pár ze stejného města 🙂
Sdílel jsem odkaz na tento článek ve svojem článků zaměřeném na hledání kvalifikované práce v Anglii. Dovolím si vložit na něj reklamu, mohl by být někomu taky užitečný:
Cesta k práci UI Designera/Developera v Anglii (III. díl – Jak co nejrychleji získat kvalifikovanou pozici) ► https://goo.gl/bTydDH
K odkazům kde hledat práci bych ještě zmínil web http://www.cv-library.co.uk/ se kterým jsem byl úspěšný já.
Má niekto skúsenosť s Brightonom alebo Nottinghanom? Alebo je lepší Bristol ?
brighton je na bydlení dráhy, ale není problém si na každý den sehnat jiný part time. kolo se vyplatí na dopravu, pakliže máte víc práci, ale dost se tam kradou. v zimě tam docela zdechl pes, ale práce je tam furt.
S Nottinghamem ani s Brightonem přímou zkušenost nemám, ale třeba ten Brighton je menší a prý žije hlavně přes léto, kdy tam jezdí lidí z Londýna hlavně k moři a za párty. Díky tomu jsou tam i ceny nájmu vyšší. Bristol je "celosezonní" město a bude tady víc pracovních příležitostí z různých oborů.
Super článek Katko! Pobyt v UK opravdu není pro ufňukance a je třeba se nevzdávat po prvním neúspěchu. A i když si jedete do UK peníze vydělat, hodně jich budete potřebovat do začátku, než ten váš "úspěch" alespoň na poli pracovním nastane.
Katka měla štěstí a našla práci za 7 dní. Jiní ji mohou hledat déle. Je to o povaze, o angličtině, o životopisu, o známostech a jak bylo v článku popsáno také o tvrdých loktech.
V podstatě je to jednoduché, je nás tu moc a všichni chceme výplatu a nějaký ten životní standard. Proto nesmíme plynout s davem, ale být něčím výjimeční. Třeba jen k přístupu k věci. Vědět, co umím a co chci dělat.
To klasické české "umím všechno a můžu dělat všude" tady prostě nefunguje.