Dva spálení sněhuláci v základním táboře Annapurny, 4120 m.n.m. |
Jsme doma z Himaláje
Tak jsme zpátky doma! Přežili jsme a jsme celí! Povedlo se nám splnit všechny naše nepálské sny a plány, počasí nám taky přálo, ale rozhodně to nebylo easy. Dva týdny v Nepálu byly mnohem záživnější, dobrodružnější, náročnější a silnější než jsme čekali. Zažili jsme radost, strach, úžas, zděšení, nadšení, vztek, smích, pláč, hádky, souznění,… Prostě vše, co nesmí chybět na pořádné „dovolené“ podle našeho gusta 🙂 Díky dlouhému pobytu v horách a volnějšímu itineráři jsme si i parádně vyčistili hlavu a kompletně se psychicky zrestartovali. Teď procházíme náročným procesem aklimatizace a kulturního šoku, který je náročný vždycky, ale při návratu z chudé rozvojové země ještě o krapet víc. Doma to najednou vypadá jako ve futuristickém moderním světě a věci, které pro nás byly samozřejmostí najednou získávají nevyčíslitelnou hodnotu. Čistý vzduch, který se dá dýchat bez roušky, uklizené ulice bez hromad hořících odpadků, asfaltové silnice bez prachu, dostupná a kvalitní zdravotní péče, elektrika a internet, pitná nekontaminovaná voda, zdraví lidé, kteří mají vše, co potřebují (a stejně jim to nestačí), děti s budoucností, a spousta dalších, pro nás samozřejmých věcí, které jsou ale ve většině světa pro lidi pouhým snem. Najednou si prostě nemůžeme na nic stěžovat a starosti a stresy, které jsme měli před odjezdem, se zdají úplně směšné a nepochopitelné…
Zlatý klášter v Patanu, Kathmandu |
Co se nám povedlo a co jsme zažili
Jak jistě víte, do Nepálu jsme jeli trekovat. Hlavní mise naší expedice byl Annapurna Base Camp Trek, zvaný také Annapurna Sanctuary Trek. Tento 6-7denní trek jsme si prodloužili o 3denní Poon Hill trek, takže předpokládaná doba v horách byla 10 dnů. Naše plánovaná trasa byla Nayapul – Tikhendhunga – Ghorepani – Poon Hill – Tadapani – Chhomrong – Sinuwa – Deurali – MBC – ABC – Bamboo – Jinu – Kimche. Nakonec to bylo trochu jinak, ale o tom už vám povyprávíme v našem cestopisu. Tento trek je nebývale různorodý, takže jsme začínali ve třiceti stupních mezi banány a mandarinkami, procházeli gurungskými vesničkami na neuvěřitelně prudkých svazích posetých rýžovými políčky, pokračovali mlžným pralesem s orchidejemi a stříbrnými duby, ztráceli se v mracích pod lavinovými svahy a vodopády a končili v 4 000 m.n.m. v hlubokém sněhu vedle ledovcové morény na úpatí osmitisícovek v mínus patnácti supních. Celkem úlet za 8 dnů, a hlavně celkem výzva sbalit se na všechny tyto podmínky do jedné lehké krosny. Na tyto Himalájské tůry se vychází z horského města Pokhara, kam jsme museli z Káthmándú dojet 7 hodin autobusem (a pak zase zpátky). Při dalších dvou dnech strávených velkou částí příletem a odletem jsme tedy při celkových 14 dnech v Nepálu s nějakým moc velkým prozkoumáváním měst a jejich památek nepočítali. Když se nám potom k našemu překvapení povedlo celý trek zvládnout za pouhých osm dní, dva extra dny ve městech jsme fakt uvítali a pořádně využili. Prozkoumali jsme historické centrum káthmándského Patanu, buddhistické stúpy Boudha i Schwayambhu, kremační gháty v Pashupatinath a celý den jsme strávili návštěvou venkovského skanzenu Bhaktapur.
Na co se můžete těšit
Teď nás, kromě zaběhnutí do běžného života, čeká hromada fotek, tipů, postřehů, zkušeností a příběhů na zpracování. Rozhodně se máte na co těšit! Vše jsme totiž zvládli úplně sami bez agentury, průvodce či nosiče, takže pro vás připravíme podrobné informace a rady, jak trekování i památky v Nepálu zvládnout na vlastní pěst. Plánujeme pro vás napsat podrobný cestopis z jednotlivých fází treku plný rad a tipů, několik obecnějších článků co s sebou, co zařídit před odletem, jak se připravit a na co si dát bacha, články z chrámů a památek a samozřejmě povídání o místní kultuře, tradicích a našich dojmech a zážitcích. Nepál je úžasná, ale neskutečně chudá a ekologicky naprosto zdevastovaná země, kterou opakovaně zasahují ničivá zemětřesení a jiné katastrofy. Turisty tu potřebují jako sůl, tak jim jich tam pár zkusíme nahnat :-). Pokud vás cokoliv zajímá, napište nám buď tady pod článek nebo na našem Facebooku, ať víme, na co se v článcích zaměřit a jaké otázky vás nejvíc pálí.
NAMASTE NEPAL! Myslím, že se ještě uvidíme 🙂
Parada! Budu se tesit na clanky 🙂 Zajimalo by me jak jste to vyresili s ubytkem – rezervace predem nebo az na miste? A co jidlo? Zdravim z UK 🙂
Super, moc se tesim na dalsi dily, v rijnu se take chystame!