zasloužená dopolední pohodička s výhledem na Little Adam’s peak |
Aurora bungalows z venku |
interiér v Aurora bungalows |
Dnes musíme vyřešit už opravdu neodkladný úkol – vyprat! Protože jsme znovuzrození našeho oblečení už několik dnů odkládali, nezbývá nám než to vyřešit tady v Ella, tedy jednom z nejturističtějších míst Srí Lanky. Prádlo se tu váží na kila a my za naše zhruba dvě plné pračky platíme 2000 rupiíí. Cena nás moc netěší, ale co naděláme – zítra už vážně nemáme, co na sebe. Když si za pět hodin přicházíme vyzvednout vyprané prádlo, nevěříme svým očím! Máme ho nádherně vyžehlené, s geometrickou přesností poskládané a zabalené ve vzduchotěsném balíčku. Po rozbalení na nás vyvane líbezná vůně aviváže z nějaké exotické květiny a my pochvalně pokýváme hlavou. Tak takhle vyprané prádlo jsme ještě neměli!
Prohlídka čajové továrny Halpewatte
Odpoledne nás čeká exkurze do nedaleké čajové továrny, na kterou se těšíme už tři dny. Jmenuje se Halpewatte a produkuje vysoce kvalitní čaje Halpe. Z Ella je to šest kilometrů a tuk tuk nás tam hodí za 500 lkr. Továrna leží vysoko na kopci v 1230 m n.m., a tak máme spoustu zážitků ještě dřív než do továrny vůbec vkročíme.
budova čajové továrny Halpewatte ve 1230 m n. m. |
foto: halpetea.com |
foto: ceylonteaco.blazonco.com |
foto: halpetea.com |
zemědělská políčka v okolí Ella |
silnice vinoucí se jako had mezi čajovými plantážemi |
čajový export činí 60 procent vývozu celé země, foto: ceylonblacktea.com |
cejlonský čaj má typicky svítivě oranžovou až rudou barvu, foto: halpetea.com |
ze stromku čajovníku se sbírají jen tři vrchní lístky |
Smutný osud tamilských sběraček
Tuto práci mají na starost sběračky čaje a vezte, že život těchto krásných silnách žen není vůbec tak idylický, jak by se z pozitivních turistických fotek mohlo na první pohled zdát. Na srílanských čajových plantážích pracují téměř výhradně ženy, které jsou potomky tamilských hinduistů, které sem Britové přivezli v 70. letech 19. století z jižní Indie právě za účelem práce na plantážích.
sběračky čaje při práci, zdroj: orientated.me
|
Z této rodové linie se jim do dneška nepovedlo vymanit, a tak tamilské ženy tráví celý svůj život trháním čajových lístků ve vedrech, dešti i větru. Každá z nich musí denně nasbírat 15 – 20 kg, běhat do strmých kopců a modlit se, aby nešláply na jedovaté hady, kteří se právě v čajových plantážích často vyskytují. Za to vše dostanou zhruba 80 Kč denně z čehož musí často uživit celou rodinu. Tyto ženy většinou stále nemají ani základní identifikační doklady a nemají tak nárok na zdravotní péči či vzdělání. Pokud vás toto téma zajímá víc, mrknětě se na zajímavou kampaň The price of tea, na kterou jsem nedávno narazila.
Proces výroby čaje
Jakmile jsou čajové lístky nasbírány, putují do továren, kde jsou zpracovány buď tradiční nebo CTC metodou. Tradiční, ortodoxní metoda se skládá z pěti fází: zavadnutí listů, jejich svinování, fermentace, sušení a třídění.
během zavadnutí se z čajových listů odpaří asi polovina obsahu vody, foto: tour.lk |
Od třicátých let 20. století se používá metoda zvaná CTC (crushing, tearing, curling) – drcení, trhání, svinování -, při níž jsou listy roztrhány a rozmělněny. Vzniklá čajová drť po částečném odpaření vlhkosti prochází velkými rotujícími plechovými bubny, kde se nabaluje do drobných kuliček. Tato metoda je výhodná především z ekonomických důvodů – stroje jsou rychlejší, dokáží zpracovat daleko větší množství lístků. Čaj získá poměrně vyvážené chuťové vlastnosti, je vydatný, silný, většinou však nevybočí ze slabšího průměru. Převážná část produkce zpracovaná touto metodou končí ve směsích a následně v nálevových sáčcích (caj.thoma.cz).
naše čajové suvenýry ze Srí Lanky |
Hotový čaj je potom převezen na velké aukce do Colomba, hlavního města Srí Lanky, kde si jej vybírají obchodníci a následně se exportují do celého světa. Třeba až do luxusního porcelánového šálku královny Alžběty 🙂
Ahoj, super clanky. Ospravedlnujem sa za blbu otazku, ale vedela by si mi poradit, kde hladat ten laundry service?
Pokud mě paměť neklame, bylo to ve velké zatáčce doprava cestou nahoru po té hlavní ulici. Ale když se kdekoliv zeptáš, určitě ti to řeknou – tolik tam těch prádelen není 😀