- angličtina – Vyzkoušet si práci v zemědělství bylo fajn, ale jablečná kariéra asi přece jen není úplně náš životní cíl. Pokud si chceme najít už trochu lepší práci, jinak než anglicky to nepůjde (chvíli jsme zvažovali i Holandsko či Norsko, ale ty jsme právě kvůli jazyku zavrhli, i když i tam není nereálné si najít práci v anglickém jazyce).
- výdělek v librách – Jedním z hlavních cílů této naší cesty je vydělat a našetřit peníze – samozřejmě na další velké cestování, ale tentokrát si chceme vytvořit i slušnou rezervu do budoucna. Vzhledem k našim velkým plánům bychom na to z českého platu neměli v dohledné době šanci našetřit. Pár brigád za 50 – 80 Kč na hodinu, které jsme v ČR měli, nás ujistilo, že ještě chceme zabojovat a nestát se dalším z nespokojených, nadávajících a mzdově krutě podhodnocených Čechů. Více než dobře našlápnutá britská ekonomika a vyhlídky stále rostoucí libry, která se v době našeho odjezdu téměř dotýkala hranice 38 korun, byla obrovským lákadlem. Člověk nemusí být génius, aby si spočítal, že i při té nejhorší práci za minimální mzdu 6,5 liber na hodinu, je tu reálná šance, i přes vyšší životní náklady, ten balík peněz opravdu vydělat.
- členství EU – možnost tu legálně pracovat bez jakýchkoliv víz, propojenost s českým sociálním systémem, započítávání odpracovaných hodin do důchodu, prostupnost a uznávání vysokoškolského vzdělání či i blbý Evropský řidičský průkaz a Evropský průkaz pojištěnce – spousta silných argumentů pro 🙂 Proč ty výhody, které máme, a o kterých se našim rodičům v komunismu mohlo nechat leda tak jen zdát, trochu nevyužít?
- vzdálenost – Po roce stráveném na druhé straně planety je pro nás Anglie opravdu doslova za humny. Když nám bude smutno, stačí nasednout v Londýně na letadlo a za dvě hod jsme v Brně, což je rychlejší než jet do Prahy. A cena letenky? S Ryan Air či Wizz Air není problém sehnat letenku za 60 – 80 liber, tedy výplata za jeden den :).
Přece jen ale před námi bylo jedno velké rozhodnutí, které jsme museli pečlivě naplánovat a promyslet. Anglie je velká země a přesné místo, kde budeme žít, je alfou a omegou úspěchu a spokojeného života. Pro většinu lidí je tato otázka vyřešená hned, nebo si ji ani nepoloží, a jedou rovnou do Londýna. Což samozřejmě nemusí být špatné rozhodnutí, záleží co od pobytu v Anglii očekáváte. My jsme Londýn zavrhli především z těchto dvou důvodů: jezdí tam všichni, tudíž tam bude obrovská konkurence a celkově všechno mnohem víc narvané, vyhrocené a „tough“ a za druhé je to nejdražší město světa, náš cíl našetřit si peníze by tu tedy ovoce nesklidil. Pátrali jsme tedy dál a po zavržení Manchesteru, Liverpoolu, Edinburgu, Brightonu, a dalších měst, jsme pomyslný prst na mapě zápíchli do centra západní Anglie, šestého největšího města UK, Bristolu. Důvody – opak těch dvou důvodů, proč jsme nejeli do Londýna plus velmi nízká nezaměstnanost, slibný ekonomický růst, bohatá historie, silná umělecká scéna a několikanásobné vítězství v soutěži „The best city to live in UK“ v Sunday Times. Toto malebné město se tedy stalo naším novým domovem.
Takže ubytko by bylo, co tu máme dál?
- National Insurance Number (NIN) – je vlastně identifikační daňové číslo, které potřebuje každý, kdo chce v Anglii dlouhodobě žít a pracovat. Nebudu vám tu dávat žádný podrobný návod, jak si toto číslo zařídit, od toho tu jsou jiní experti, např. http://www.youtube.com/watch?v=NiBmkYE_jqc :). Jen zmíním krátce mou zkušenost – zavolala jsem na číslo +44 845 600 0643, po zodpovězení haldy otázek (mé údaje, adresa, kdy jsem přijela do UK, atd.) jsem měla domluvené interview v Job centre (což je něco jak český pracák) na druhý den ráno. Tam jsem tedy dorazila, paní už na mě čekala, zeptala se mě znovu na všechny údaje a informace. Když jsem jí vysvětlila, že jsem teprve přijela a nemám vyřízené anglické doklady, tak jí stačil jen pas. Na základě toho mi dala potvrzení žádosti o NIN a vysvětlila mi, že to bude trvat cca tři týdny, mezitím ale můžu klidně začít pracovat, protože tato žádost zaměstnavatelům většinou stačí. Toť vše. Na tohle agenturu opravdu nepotřebujete :).
- bankovní účet – opět obrovsky nafouknutý strašák na nové imigranty. Všude se dočtete, jak je téměř nemožné si zařídit účet v UK, když nemáte vlastní byt či práci, atd. Blbost – stačilo přijít do HSBC banky, nenechat se odbít a oba jsme měli během hodiny plnohodnotý účet včetně účtu spořícího (úrok 4-6 procent!) – jen na základě pasu, nic jiného nebylo potřeba. Samozřejmě je musíte přesvědčit, že jste zodpovědní klienti, máte bydlení a práci a trpělivě odpovídat na spoooustu dotěrných otázek – to už je ale na vašem common sense :). Nejnáročnější z celé schůzky bylo závěrečné setkání s ředitelkou pobočky, která se seznamuje s každým novým klientem a chtěla slyšet zpětnou vazbu na úředníka, který s námi účet zřizoval. Tato šílená rozcuchaná paní nám málem urvala při třesení ruce a její entusiastický úsměv byl tak „friendly“, že jsem měla pocit, že jí koutky končí až za krkem… Do svěrací kazajky s ní! Fakt vypadala nebezpečně!
Tohle je naprosto úžasný článek, který jsem potřebovala! Přemýšlím co a kam po USA a po tomhle článku se mi zase o krok přiblížila Anglie, díky tobě! 🙂
Teda, to je super si číst takovouhle krásnou reakci. Moc za ni děkuji a držím palce na dalších cestách, ať budou směřovat kamkoliv. Kdybys chtěla, najdi si nás na Facebooku a můžeme být v kontaktu. A jen tak mimochodem – skvělý příjmení :).
Souhlasím s Verčou, super článek 🙂 Chystáme se na NZ v září a tvůj blog sleduju už delší dobu a musím uznat, že máte nádherný fotky, úplně člověka nabuděj :). Navíc se mi v tomhle článku líbí, jak píšeš že se vám všichni diví, že tam jedete bez zařízené práce, že to je bláznovství apod. Mám stejný názor jako ty: kdo zaměstná člověka, z úplně jiného kontinentu a kterého nikdy neviděl a nic o něm neví? Takže, těším se na další články a zkušenosti :).
Skvělej článek a celkově skvělej blog 🙂 mám ůplně stejnej pohled na věc a neumím si představit se usadit v domovině, znamenalo by to totiž konec svobody, cestování a poznávání nových míst, lidí, krajin..no prostě, jen tak dál, držím pěsti!
Ahoj Katko 🙂
Velice dobře napsaný článek a spousta informací.
Já jsem momentálně taky v Bristolu…bydlím ale v okrajové části.
Velice rád bych s vámi pokecal osobně ,)
Většinou chodím do města v pondělí…to mám off day 🙂
Když tak mi prosím napiště e-mail … marcelmaxjanek@gmail.com
díkes moc 🙂
Max
Ahoj,
práve se chystám do Anglie, do začátku by se hodila práce v restauraci/kavárně, ovšem zkušenosti mám nulové. Takže řeším dilema, zda si přibarvit ten životopis nebo ne? Bojím se, aby tam z anglie nevolali a nezjišťovali to, to se vám asi enstalo co? 🙂
Ahoj, máme zkušenost, že životopis si můžeš doslova celý vymyslet – je to o tom jak se prodáš a musíš ze začátku prostě hodně zabrat. Z Anglie do ČR nevolají, pokud tedy nejde o kvalifikované pozice (třeba na manažerku prodeje, nebo vedoucího restaurace).
Proboha tak ať si zavolaj! Dejte tam číslo na někoho známého, kdo když uvidí, že mu volá cizí číslo z Anglie se představí jako HR manager a řekne jim, jestli by nebyli tak hodní a nezkusili vás přemluvit, abyste se vrátili, protože od té doby co jste od té firmy odešli už to nikdy nebylo ono. Lidi to v hlavě je mozek, tak ho proboha taky někdy použijte.
Ahoj Katko,
super clanek, zajilmavy blog, a pekne fotky! 🙂 Je fajn si cist pribeh nekoho, kdo to ma podobne… Gratuluji k rozhodnuti vyjet bez prace, i ja jsem tak pred 5 lety ucinila a byla to nejyajimavejsi zkusenost zivota – presne si pamatuji na ten rok v CR po navratu z Erasmu, porad me to nekam lakalo, a tak jsem po VS odjela na prazdniny, ale diky nasle praci se nejak protahly 😀 – je to vzrusujici a kdybych tu nemela pritele, tak klidne jedu jeste jinam 🙂 Ja jsem v Belgii a jak presne pises, pri stesku po domovinie staci sednout na letadlo a i ja jsem (sice jen za hodku) doma 🙂
Děkujeme moc za pochvaly 🙂 Je to vážně skvělý, že máme dneska tyhle možnosti a když se ti finančně daří, můžeš rodinu vidět častěji, než kdybys měla třeba v ČR jezdit z Ústí do Brna :). Belgie musí být taky moc fajn, tak ať se Ti ve všem daří!
Super článek Katko. Zasmál jsem se, hlavně v pasáži o zřízení bankovního účtu. Holt má každý jiné zkušenosti a v tom je diskuse nenahraditelná. Hodně štěstí při dalších cestách 🙂 PS: máte u mne zpětný link 😉
Ještě jednou moc díky za link! Je to tak – žádný univerzáílní návody na život dávat nejdou – ať už v Anglii, Novém Zélandu, ČR nebo kdekoliv jinde :-).
Ahoj,
já bydlím v Bristolu od září. 🙂 Studuji na UWE a pracuji v Rainbow Casino. Je nás tady 6 Čechů, co jsme sem přijeli studovat. 🙂
No, paráda! Co studuješ? Dáme někdy srázek! Kdyžtak se nám ozvi na FB 🙂
Úžasný článek, přesně tohle jsem teď potřebovala…příští rok o prázdninách bych ráda do Anglie zavítala….děkuji moc za motivaci. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho plánujete v Bristolu zůstat?
Juhuuu! Jsme nesmírně rádi, že ti náš článek pomohl a namotivoval k akci :-). Určitě pojď do toho, není nic horšího litovat věcí, co jsme ani nezkusili. Nějaký pátek tu ještě určitě budem, tak se klidně ozvi 🙂
Určitě se ozvu, zda se mi podaří můj plán realizovat 🙂 bude moc milé potkat se s lidičkami se stejným nábojem 🙂
To je skvělý článek. Také plánuji v únoru vyjet do UK. Přemýšlel jsem o Londýnu, ale Bristol vypadá i co se života týče, lépe a klidněji 🙂 Moc děkuji za inspiraci.
Super článek a držím palce, at se vám žije v Bristolu pěkně. Já žila s irským přítelem chvíli vedle ve Swindonu a do Bristolu jsme jezdili o víkendech moc rádi. Ještě kdyby tak bylo bydlení v něm levnější. 🙂 Ale město je fakt krásný.
To znám, taky jsem jel na blind. Jenom s tím, že bydlení jsem si našel už z Česka (v Liverpoolu). NINo bez problémů, banka s potížemi (mám Lloyds), ale to je u každého individuální. S prací mi pomohl spolubydlící – Španěl. Za kolegy mám jednoho Čecha, dva Slováky, Holanďana, Španěly, Rumuny a spoustu Angličanů, takže jazyk procvičuji každý den. Jinak jsem též z Brna (naposledy od). Návrat zatím neplánuji.
zapomněl jsem se podepsat: David
Nejvíc se mi líbilo to s tou bankou. Opravdu mi přijde, že každej kdo má trochu toho selskýho rozumu a sebedůvěry, tak tu nemůže mít nejmenší problém s otevřením účtu. Jenže většina tam naběhne s tím, že nemá bydlení a pokud jo, tak že jim to bohužel nemůžou nijak prokázat (PROBOHA), nemaj práci a nevěděj zda ji seženou, nemaj NIN a řeknou, že neví, zda ho dostanou nebo dokonce, že jim ho zatím odmítli na Jobcentre dát, no a pak se hrozně diví, že jim neotevřou účet. Jo a samozřejmě tam zajdou v otrhanejch džínách a špinavým tričku, místo aby odněkud vytáhli alespoň svůj maturitní oblek a kufřík. Vždycky se s pobavením ptám těch co křičí, jak je to nemožný, co tam řekli, v čem tam byli a jak to probíhalo a vždycky to je stejný. 😀
Pěkný článek. S kamarádem se chystáme na blind do UK , ale pořád řešíme kam. Článek mě dodal to správné odhodlání a podpořil v tom , abychom co nejdříve vycestovali.
S pozdravem David
ahoj Davide! Paráda! Proto články píšeme! Určite jeďte, není na co čekat – hlavně v Anglii, kde je teď nej doba sehnat práci, protože květen už bude všude plno na léto…
Moc pěkný článek. Také jsem jel do UK na blind a hned do 3 dnů mě vzali do skladu.
Jinak koukám, že na webu nemáte skoro žádnou reklamu. Nechcete vyzkoušet třeba Czech-us affiliate systém? 🙂
http://czech-us.cz/onas/stante-se-affiliate-partnerem/
Moc pěkný článek. Také jsem jel do UK na blind a hned do 3 dnů mě vzali do skladu.
Jinak koukám, že na webu nemáte skoro žádnou reklamu. Nechcete vyzkoušet třeba Czech-us affiliate systém? 🙂
http://czech-us.cz/onas/stante-se-affiliate-partnerem/
Super článek! 🙂
Taky jsme navštívili letos Anglii, sice jen na pár dní, ale určitě mrkněte na naše video, jak je tam krásně!!! 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=pA9ogZcfL3E
Super článek! 🙂
Taky jsme navštívili letos Anglii, sice jen na pár dní, ale určitě mrkněte na naše video, jak je tam krásně!!! 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=pA9ogZcfL3E
Bohužel Ilegální práce bez zdravotního pojištění nebo neplatící daně neboli i práce za minimální plat není u českých i slovenských i polských Imigrantů je tato životní cesta dost známá,státy jako je Kanada,Austrálie i USA mohou vyprávět jak tato východoevropská trojka bude ráda pracovat za plat podhranici chudoby a vstupovat do zemích (USA,Canada,Austrálie) na turistické vízum bez pracovního povolení a zdravotního pojistění kde nebude platit daně a žít na pokraji chudoby jako to zažívaly jejich krajané v 90.letech v USA,jde opravdu vidět že Češi i Slováci jsou stále nepoučitelný národ který je ochoten naivně dělat podřadně pozice na lichvařskou mzdu. DOUFÁM ŽE BREXIT UDĚLÁ ZA RAZANTNÍ ZMĚNY V IMIGRACI A ZAVEDE PRACOVNÍ VÍZA JAKO TO MÁ USA AUSTRALIE A CANADA !
Jo v Anglii je to krásné. Také jsem tam vloni byla a určitě bych se tam chtěla ještě někdy podívat. Jela jsem tam s kamarádkou dělat au pair a ona si tam našla kluka a zůstala tam 😀 Já jsem se ale chtěla vrátit. Nedokázala jsem si představit, že bych tam měla žít bez rodiny. S kamarádkou jsme ale pořád v kontaktu, tak aspoň budu mít ubytování, až tam zase pojedu 🙂 K Vánocům jsem jí poslala i dárek. Našla jsem si společnost https://www.emons.cz/spedice-pusobnost/mezinarodni-preprava-zasilek-a-baliku-do-zahranici/ u které je možná přeprava zásilky do zahraničí a balíček v pořádku doručili, tak je příště využiju znovu.
Jak to tak čtu, tak si absolutně nedokážu představit, že bych si někde v zahraničí měla hledat práci. Ještě k tomu s mojí angličtinou. 😀 Jednu dobu jsem nad odjezdem za prací do zahraničí přemýšlela, hlavně kvůli tomu, že tehdy u nás byla nabídka pracovních míst dost malá. Nakonec z toho ale sešlo, protože se mi přes https://www.hitprace.cz/ jedno volné pracovní místo tady u nás najít podařilo. Zůstala jsem na něm do dnes. 🙂