Rybí jatka na tokijském trhu Cukidži

Největší rybí trh na světě. Místo, kam si každé ráno chodí ti nejlepších japonští šéfkuchaři vybírat čerstvé ingredience do svých sushi restaurací. Místo, kde se každý den prodá přes dva tisíce tun nejrůznějších plodů moře. Místo, kam turisté smí, ale nejsou tam vítaní. To vše je Cukidži (angl. Tsukiji) market, legendární trh s rybami a mořskými plody v centru Tokia.
Návštěva tohoto zvláštního místa není pro slabé povahy, a rozhodně ne pro vegany. Na jednu stranu tu vládne atraktivní rušná obchodní atmosféra a nabízí se barevná přehlídka nejrůznějších druhů ryb a mořských potvor. Na stranu druhou jsou to ale obrovská rybí jatka, kde teče krev proudem, rybám se řežou hlavy a kraby se nechávají pomalu dusit na vzduchu, aby jejich masíčko měl zákazník, co nejčerstvější. Já i Tom jsme velcí milovníci mořských plodů, nebudu ale zastírat, že uprostřed tisíců tun umírajících či mrtvých zvířat nám bylo trochu úzko. Nebudu si hrát na moralistu, protože hned za hodinu jsme šli na pověstné čerstvé sushi v jedné z bočních uliček, které jsme si nesmírně užili. Jen chci upozornit, že Cukidži market není jedním z těch turistických míst, kde se budete rozplývat blahem a vykřikovat „Jé, to je krása!“. Můj děda je myslivec, takže jsem na proces zpracovávání masa zvyklá a nemám žádné iluze o kuřecích stehýnkách rostoucích na stromech, i tak na mě ale návštěva krvavého trhu Cukidži silně zapůsobila. Každopádně je dobré na vlastní oči vidět, co předchází vašemu krásně naaranžovanému kousku sashimi na bílém talíři v luxusní restauraci, stejně tak, jak by každý milovník uzených klobásek měl alespoň jednou vidět zabíjačku.
I když je Cukidži market jedním z populárních turistických must do pro návštěvníky Tokia, je to především místo obchodu, kde se každý den točí velké prachy. To, že tam denně proudí stovky turistů, prodejci i zákazníci jen více či méně trpělivě snášejí. Pokud chcete toto vyjímečné místo návštívit a nenarušovat jeho provoz, měli byste se tedy řídit těmito základními pravidly:

– neblokovat dopravu
– nenosit s sebou velké tašky či kufry
– nevstupovat na trh v botách s podpadky nebo v sandálech
– nebrat s sebou malé děti a zvířata
– nevstupovat do míst, kde je zákaz vstupu
– v prostorách trhu nekouřit
– a hlavně na ni NIC nesahat!

Rybí trh Cukidži je otevřený každý den od 9 do zhruba 11 hodin dopoledne, venkovní obchůdky a restaurace do 14 hod. Zavřeno je vždy v neděli, státní svátky a některé středy. Špatnou zprávou je, že se celý trh má v listopadu 2016 přesouvat do nových moderních prostor, čímž ale nejspíš přijde o svou legendární atmosféru.
Neblokujte dopravu, protože vám tu nikdo neuhne…

Tuňáková aukce

Každé ráno na trhu probíhá také velká aukce tuňáků, kde prodejci draží nejlepší úlovky dne. Být na vlastní oči svědkem této události je nezapomenutelným zážitkem, má to ale několik háčků. Počet navštěvníků je omezen jen na 120 denně a „zápis“ do této privilegované skupinky návštěvníků začíná už v 5 hodin ráno (v rušné dny i dřív), první skupinka potom na samotnou aukci vstupuje v 5:25 a druhá 5:50. Registrace probíhá systémem „kdo dřív přijde“, takže fronta se může začít formovat už třeba ve 4. Dalším problémem je, že v Tokiu nefunguje hromadná doprava před pátou ráno, takže pokud nebydlíte blízko u trhu, nezbývá vám nic jiného než si zaplatit pěkně mastný taxík. Z tohoto důvodu jsme i my návštěvu aukce vzdali, pokud ale máte možnost – určitě do toho běžte! Je to prý vážně pecka!
Aukce tuňáků, foto: dontplayahate.com
Kromě toho, že pro nás byl trh Cukidži velkým zážitky, je díky své silné atmosféře také extrémně fotogenickým místem. Nafotili jsme tu vážně kvanta fotek, a protože většina z nich opravdu stojí za to a tento trh je tak vyjímečným místem, rozhodli jsme se je nesyslit pro sebe na hard disku, a vzít vás nyní na exkluzivní foto exkurzi po největším rybím trhu na světě! Připraveni? Jdeme na to!
 

 

 

 

 

 

 

Jak se na trh Cukiji dostat

Ze stanice Tokyo – nasedněte na linku metra Marunouchi do stanice Ginza a tam přesedněte na linku Hibiya, která vás za tři minuty zaveze na stanici Tsukiji.

Ze stanice Shinjuku – linka metra Oedo vás zaveze přímo na stanici Tsukiji Shijo.

Nejbližší JR vlaková zastávka je Shimbashi, od které je trh vzdálen asi 15 minut chůze.

Mohlo by tě zajímat

Komentáře (2)

Wow tam musí být smrádeček! Ale zážitek asi velikej 🙂

Diary of M

M.

Tak tam bych vážně chtěla. 🙂 Nebudu psát, že jsou fotky nádherný, protože ne ních není nic moc hezkýho, ale jsou opravdu povedený. Já miluji ryby a mořské plody, takže doufám, že se tam taky jednou kouknu. 🙂

Napsat komentář